• «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_arbaain_arbaaain16.jpg«اربعین»، رکورد های جهانی را شکست؛

حضور میلیونی عزاداران حضرت سید الشهداء(علیه السلام) در كربلا ی معلاء طی روزهای منتهی به اربعین حسینی، به ویژه راهپیمایی عظیم محبان آن امام همام در مسیر 80 کیلومتری راهپیمایی نجف تا کربلا،  همه نگاه‌ها را به خود جلب كرد.

رسانه‌های جهان نیز به توصیف و تصویر این اجتماع عظیم و شگفت انگیز دینی و آیینی پرداختند. بسیاری از رسانه‌ها با توجه به سابقه مراسم اربعین امام حسین(علیه السلام) در سال‌های گذشته، حضور جمعیت از ۶۰ كشور جهان در این آیین را بی سابقه ذكر كرده و اعلام داشتند كه مراسم امسال ركورد هرسال را شكست.

خبرنگاران رسانه‌های خبری غربی با واژه‌های نظیر «سیل عظیم مسلمانان»، «همایش سیاسی مذهبی شیعیان»، «بزرگترین راهپیمایی مذهبی» ، شركت در مراسم «اربعین» به رغم تهدید گروه تروریستی داعش، درباره این مراسم گزارش دادند. برخی رسانه‌ها نیز براساس سیاستهای خبری خود تلاش كردند با نگاه سیاسی حضور میلیونی مردم در كربلا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.


یورو نیوز:
شبكه تلویزیونی یورو نیوز اعلام كرد كه بیش از ۲۰ میلیون نفر از مسلمانان شیعه در روزی كه آن را «اربعین» می‌خوانند با وجود تهدیدات داعش به زیارت پیشوای سوم مذهبی خود رفتند. این رسانه گفت كه غیر از شیعیان عراق، مسلمانانی از كشورهایی همچون ایران، پاكستان، افغانستان، بحرین و هند در این آین با شكوه مذهبی حضور داشتند. یكی از مقامات عراق گفت كه برگزاری این مراسم بدون كمترین حادثه حاصل پیروزی نیروهای ما در برابر گروه تروریستی داعش است.
بی. بی. سی:
بی. بی. سی در گزارش خود با اذعان به این نكته كه امسال یكی ازشلوغ‌ترین اربعین هایی بود كه كربلا به خود دید، افزود: تهدیدهای امنیتی و انفجار بمب وخمپاره هم‌ حریف اعتقادات هزاران شیعه برای شركت در عزاداری «اربعین» نشد.

پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نوشت: میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی كه از ناحیه گروه‌های تندرو وجود دارد، برای شركت در مراسم «اربعین» به شهر كربلا سرازیر شده اند.

بسیاری از این زائران چندین روز پیاده روی كرده اند تا به عزاداری امروز برسند؛ مسافت حدود ۸۰ كیلومتری نجف تا كربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است. یك بازرگان ایرانی كه گذرش زیاد به عراق افتاده و امسال هم برای زیارت امام حسین (علیه السلام) راهی كربلا شده، چند روز مانده به «اربعین» راهی عراق شده است. وی دراین باره به بی. بی. سی گفت: درطول مسیر، ایست بازرسی‌های متعدد وجود داشت وحضور پرشمار نیروهای امنیتی مشهود بود؛ بعد از دو ساعت بازرسی وارد كربلا شدیم.
وزیر دفاع عراق از حضور ۱۷ میلیون زائر ازداخل وخارج عراق خبر داده است.
بی. بی. سی گفت: چه برای یك باور مذهبی و چه برای اعلام یك پیام سیاسی، حضور میلیونی عزاداران دركربلا همه نگاه‌ها را به خود جلب كرده است و این ناظران ممكن است سوال كنند پیام عاشورا كه گفته شده «تن ندادن به ذلت» است، درزندگی امروز این عزاداران چه تاثیری گذاشته است.

شبکه تلویزیونی بی بی سی نیز در برنامه ای بدون توجه به بعد مسالمت جویانه و انسانی این مراسم مذهبی آن را نوعی قدرت نمایی ایرانی ها در عراق توصیف کرد. به ادعای بی بی سی ایران می خواهد این گونه بازنمایی کند که حتی در کشور دیگر نیز امنیت اتباع خود را حفظ می کند.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_arbaain_arbaaain15.jpgرادیو فردا:
پایگاه اینترنتی رادیو فردا گزارش داد زن و مرد، پیر وجوان، كودك و نوزاد راهی جاده هایی مملو ازجمعیت هستند كه دیگر جایی برای عبور اتومبیل‌ها در آن باقی نمانده است.
در كنار جاده ردیفی ازچادرهای سبزرنگ، مسافران را به استراحت، خوردن و نوشیدن فرا می‌خوانند. تصاویر ارسال شده از جاده ۹۰ كیلومتری نجف ـ كربلا،  فوجی از مسافران را نشان می‌دهد كه به سوی كربلا راهپیمایی می‌كنند و برخی رسانه‌ها از آن به عنوان بزرگ‌ترین راهپیمایی مسلمانان در تاریخ یاد كرده اند.


رادیو فرانسه:
بخش فارسی رادیو فرانسه روز گذشته گزارش داد: 14 میلیون شیعه عراقی و چهار میلیون نفر از شیعیان ۶۰ كشور جهان، امروز مراسم «اربعین» حسینی را تحت تدابیر شدید امنیتی و به نشانه مقاومت علیه گروه تروریستی داعش در كربلا برگزار كردند. مراسم «اربعین» امسال به دلیل گسترش نفوذ گروه داعش در عراق از رنگ و معنای سیاسی بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده است.


صدای امریكا:
پایگاه اینترنتی صدای آمریكا با اشاره به اینكه مراسم «اربعین» در كربلا بدون خشونت پایان یافت، افزود: در حالی عراق در چند ماه گذشته با تحركات پیكارجویان افراطی گروه موسوم به داعش روبه رو بوده است، میلیون‌ها مسلمان شیعه برای شركت در مراسم امسال «اربعین»، در شهر كربلای عراق جمع شدند.
فرماندار كربلا روز شنبه پایان یافتن این مراسم راكه یكی از مهمترین مراسم مذهبی در تقویم شیعیان جهان است و بر خلاف سال‌های گذشته بدون درگیری و خشونت برگزار شد، پیروزی مهمی برای نیروهای امنیتی عراق دانست.


خبرگزاری فرانسه:
خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی با اشاره به این كه امسال مراسم «اربعین» از نظر شمار زائران ركورد شكست، افزود: 18 میلیون نفر شمار افرادی بود كه امسال برای شركت در مراسم «اربعین» به كربلا رفتند؛ از این تعداد، 5 میلیون نفر خارجی و دستكم یك میلیون نفر از آنان ایرانی بودند.
این خبرگزاری افزود: برخی از آنها بیش از ۱۲ روز با پای پیاده از منتهی الیه جنوبی عراق یا امتداد مرز ایران خود را به كربلا رسانده و برخی دیگر سوار بر اتوبوس و كامیونهای پر ازدحام به این شهر آمده بودند. دریایی از جمعیت که لباس سیاه به تن داشتند و به سر و سینه می زدند به سمت حرم امام حسین(علیه السلام) در حرکت بودند. برخی از شیعیان حتی از شهرهای بسیار دور مانند بصره (در 500 کیلومتری در جنوب عراق) ‌آمده بودند.

محمد حسین جاسم ،‌کشاورزی که از جنوب عراق آمده است گفت: «من 12 روز برای رسیدن به کربلا راهپیمایی کرده ام.» ؛ وی از زنجیره همبستگی که داوطلبان برای در اختیار گذاشتن آب و غذای زائران در طول مسیر ایجاد کرده اند، ‌ابراز خرسندی کرد.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_arbaain_arbaaain6.jpgخط خبری رسانه ها را می توان در سه دسته تقسیم کرد:

 • دسته اول رسانه هایی هستند که تنها به انتشار خبری از این پدیده بزرگ انسانی بسنده کرده و آن را صرفا یک مراسم مذهبی قلمداد کردند.
 • گروه دیگر تلاش کردند به جز پوشش خبری به ابعاد متفاوت این پدیده عظیم توجه کنند.
 • برخی دیگر نیز به راحتی از کنار آن عبور و تلاش کردند بیشتر به حاشیه های آن دامن بزنند.

اربعین حسینی در سال جاری، نمایشی از عزم و اراده خودجوش مردمی است که به همه جهان پیام صلح دادند. رسانه های واقع بین آن را بزرگترین تجمع انسانی مسالمت آمیز توصیف کردند. اکسپرس تریبیون پاکستان،‌ در گزارشی با عنوان یک پایان خوش برای بزرگترین تجمع جهانی، آن را یک حادثه عظیم توصیف کرد که جا دارد در سازمان جهانی میراث فرهنگی یونسکو ثبت شود. در ادامه می توانید از مطالب و اخباری که رسانه های مختلف منتشر کردند مطلع شوید:

 

شبکه تلویزیونی فرانس 24 : بیش از 20 میلیون شیعه از 60 کشور جهان در مراسمی ویژه بزرگداشت امام حسین (علیه السلام) در شهر کربلا تجمع کردند.

امام حسین(علیه السلام) سومین امام شیعیان است که بر اساس تاریخ توسط شمر در شهر کربلا بهمراه 72 تن از یاران و اعضای خانواده اش به شهادت رسیده است. حضور این تعداد شیعه در یک مراسم و تجمع در تاریخ سابقه نداشته است.


دویچه وله آلمان نوشت: میلیونها عراقی سالروز «اربعین» امام حسین (علیه السلام) را در کربلای معلی گرامی داشتند که گاهی به بازگشت سرها یعنی سرهای امام حسین (علیه السلام) و برخی از اصحابش که همراه وی کشته شدند، برای دفن درکربلا موسوم است.


azadari1.jpgشبکه سی ان ان: میلیونها زائر شیعه مراسم «اربعین» امام حسین (علیه السلام) را گرامی داشتند.


خبرگزاری رویترز: شیعیان عربستان، ایران و کویت در «اربعین» حسینی به کربلای معلی رفتند. صدها هزار زائر شیعه به شهر کربلا در جنوب عراق برای احیای «اربعین» رفتند. همچنین زائرانی از ایران و پاکستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مراسم «اربعین» شرکت کردند. بسیاری از زائران شیعه ترجیح می‌دهند با پای پیاده به کربلا بروند زیرا بر این باورند این کارثواب زیادی دارد و برخی دیگر به تهیه غذا واطعام زائران دست می‌زنند.


روزنامه الوطن کویت: ۴۰ هزار کویتی با پای پیاده به کربلا رفتند. این روزنامه نوشت: هزاران کویتی در راهپیمایی میلیونی به سمت کربلای مقدسه برای احیای «اربعین» امام حسین (علیه السلام) شرکت کردند که تعداد زائران شرکت کننده، ۲۲ میلیون نفر برآورد می‌شد که از کشورهای مختلف به ویژه ایران به کربلا رفته بودند.


شبکه تلویزیونی المنار:زوار هشتاد کشور جهان در مراسم«اربعین» حضور داشتند.


فرات نیوز: سونامی حضور سی میلیون زائر در کربلای معلی؛

ماجد شنکالی در مصاحبه با پایگاه الفرات نیوز، حضور گسترده زائران امسال «اربعین» امام حسین(علیه السلام)  را بزرگترین تجمع دینی در دنیا توصیف کرد که حامل پیام صلح آشکاری است مبنی بر اینکه مردم عراق قادرند امنیت کشور خود را تامین کنند و موانع اقتصادی و امنیتی را که عراق در حال حاضر شاهد آن است، پشت سربگذارند.

سی سی تی وی چین: میلیون ها زائر از سراسر جهان در شهر مقدس کربلا جمع شدند تا مراسم «اربعین» را برگزار کنند، مراسمی که از جمله مهمترین مناسبت های مذهبی در تقویم اسلامی است.
این مراسم سالانه شیعه، حدودا پنج برابر بیش از مراسم حج، جمعیت مردم را به خود جذب می کند و شامل یک پیاده روی 80 کیلومتری است که از نجف شروع می شود و پنج روز طول می کشد تا با رسیدن به شهر مقدس کربلا تکمیل شود.

 

اینترنشنال بیزینس تایمز: بیش از بیست و دو میلیون زائر به کربلا رفته اند که این یک رکورد محسوب می شود. «اربعین» سال گذشته هفده میلیون نفر را به عراق آورد.

«اربعین»  بزرگترین گردهمایی سالانه در دنیاست که شمار زائران آن خیلی فراتر از دو میلیون نفری است که هر ساله به حج در مکه می روند. «کومب ملا» مراسم مذهبی هندوها زائر بیشتری دارد اما سه سال یک بار برگزار می شود.


پایگاه اینترنتی صدای آمریکا: در حالی عراق در چند ماه گذشته با تحرکات پیکارجویان افراطی سنی مذهب گروه موسوم به داعش روبه رو بوده است، میلیون ها مسلمان شیعه برای شرکت در مراسم امسال «اربعین»، در شهر کربلای عراق جمع شدند.فرماندار کربلا روز شنبه پایان یافتن این مراسم راکه یکی از مهمترین مراسم مذهبی در تقویم شیعیان جهان است و بر خلاف سال های گذشته بدون درگیری و خشونت برگزار شد، پیروزی مهمی برای نیروهای امنیتی عراق دانست.

هافینگتون پست:در این مراسم 200 میلیون بسته غذایی در عراق طی مدت زیارت «اربعین» میان زائران توزیع می شود. به همین دلیل مراسم زیارت «اربعین» امام حسین(علیه السلام) باید در دایره المعارف رکوردهای جهانی ثبت شود. بزرگترین تجمع انسانی، طولانی ترین سفره غذا در جهان، بزرگترین شمار داوطلبان برای حضور در یک واقعه.

برخلاف این خط خبری، برخی از رسانه های مغرض عربی و غربی تلاش کردند به حواشی این مراسم بپردازند.

روزنامه سعودی الحیات که در لندن چاپ می شود به حادثه بی نظمی در ایستگاه زرباطیه اشاره کرد و نوشت: ده ها هزار ایران با تخریب این ایستگاه مرزی و حمله به مرزبانان، برای زیارت کربلا وارد خاک عراق شدند. این افراد فاقد گذرنامه و ویزا بودند و بدون هیچگونه بازرسی وارد خاک عراق شدند. ورود آنها این سوال را به اذهان متبادر کرد: اگر در لابلای این افراد شماری تروریست وارد خاک عراق شده باشند، چه باید کرد؟

این روزنامه در ادامه با لحنی کینه توزانه افزود: مقامات ایرانی که هشتاد میلیون تن را در کنترل خود داشته و با نیروهای پلیس، سپاه و بسیج این جمعیت را تحت نظر دارند، نتوانستند مراقبت های لازم را در منطقه مرزی زرباطیه انجام دهند.

الشرق الاوسط روزنامه وابسته به عربستان سعودی نیز که در لندن به چاپ می رسد موضع مشابهی اتخاذ کرد.


نیو دهلی تی وی، نیز نوشت:

میلیون ها نفر از سراسر جهان، امسال جان خود را به خطر انداختند تا به شهر کربلا در عراق برسند و مراسم چهلم شهادت امام حسین(علیه السلام) را برگزار کنند، این در حالی است که تهدیدات از سوی داعش در روزهای اخیر شدت یافته است.
ناظران مراسم موسوم به «اربعین» را که بزرگترین مراسم مذهبی شیعیان است، نوعی بی اعتنایی به تهدیدات گروه شبه نظامی موسوم به دولت اسلامی(گروه تکفیری صهیونیستی داعش) می دانند که قدرتش هر سال در حال افزایش است. این شبکه خبری همچنین از حضور زائران مسیحی و پیروان دیگر ادیان مذهبی در این مراسم ابراز شگفتی کرد.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_arbaain_arbaaain2.jpgاربعین، رکورد های جهانی را شکست؛

به گزارش خبرنگار سرویس عتبات عالیات روضه نیوز ؛ شاخصه های اجتماع روز «اربعین»؛این تجمع حماسی را در جهان متمایز می کند.

 • پرجمعیت‌ترین گردهمایی تاریخ کره ی زمین با بیش از 27 میلیون شرکت‌کننده داوطلب.
 • طولانی‌ترین راهپیمایی جهان با 400 مایل.
 • بزرگ‌ترین اطعام دهی جهان با 200 میلیون نفر وعده غذایی.
 • طولانی‌ترین نماز جماعت جهان اسلام در طول تاریخ با 30 کیلومتر.
 • بزرگ‌ترین حجم خدمات داوطلبانه و رایگان استراحت‌گاه، تلفن، تأمین امنیت، ماساژ دست و پا، استحمام، اینترنت، میان وعده‌ها و... .
 • بزرگ‌ترین پروژه خدمات شهری جهان 12 هزار نیروی خدماتی.
 • اجتماعی با حضور آئین های مختلف مذهبی شیعه، سنی، مسیحی، یهودی، بودایی، زردشتی؛ همه آمده بودند.
 • پرخطرترین و در عین حال امن‌ترین مانور اقتدار امت اسلامی.
 • مأیوس کننده‌ترین همایش تاریخی برای دشمنان بشریت و مسرت بخش ترین برای مدافعان ارزش‌های الهی و ناب اسلامی.
 • بزرگ‌ترین سانسور خبری یک واقعه با این عظمت از سوی رسانه‌های مدعی بی‌طرفی دنیا بسیاری از رسانه‌ها حتی در حد زیرنویس هم خبر«اربعین» را انتشار ندادند.

گزارش جام‌جم؛

رسانه‌های غربی که تلاش می‌کردند با سکوت در برابر این اجتماع عظیم، آن را کم‌اهمیت جلوه دهند، روز گذشته سرانجام مجبور به پوشش خبری این مراسم باشکوه شدند و بر همین اساس بی‌بی‌سی نوشت: میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی که از ناحیه گروه‌های تندرو وجود دارد، برای شرکت در مراسم«اربعین» به شهر کربلا سرازیر شده‌اند. بسیاری از این زائران چندین روز پیاده‌روی کرده‌اند تا به عزاداری برسند. مسافت حدود ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است.
علاوه بر این، خبرگزاری فرانسه نیز با پوشش اخبار مربوط به اجتماع بزرگ زائران در «اربعین» حسینی از قول خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق نوشت: برای«اربعین» امسال، در مجموع بیش از چهار میلیون زائر خارجی از ۶۰ کشور به عراق آمده‌اند.
روزنامه الاستقامه هم به نقل از عقیل الطریحی استاندار کربلا، از مشارکت 40 هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت مراسم«اربعین» خبر داده است.


توصیف یک روزنامه آمریکایی از مراسم اربعین؛

همچنین روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» پیش از برگزاری مراسم«اربعین»  گزارشی نسبتا طولانی درباره اربعین منتشر کرد و در آن نوشت: بزرگ‌ترین سفر زیارتی در راه است، چرا تا حال از آن نشنیده‌اید؟

به گزارش ایسنا، در این گزارش آمده است: این سفر حج مسلمین یا «کومبه میلا»ی هندوها نیست که به«اربعین» شهرت دارد، این پرجمعیت‌ترین گردهمایی جهان است و احتمالا شما هرگز از آن چیزی نشنیده‌اید! نه تنها تعداد این جمعیت از زائران مکه بیشتر است، بلکه این رویداد از «کومبه میلا» هم مهم‌تر است؛ زیرا آیین هندوها هر سه سال یک‌بار برپا می‌شود. خلاصه، «اربعین»  هر تجمع دیگری در جهان را کوچک جلوه می‌دهد.
نویسنده این گزارش یادآور شده است: «اربعین»  باید از جهات مختلف در کنار رکوردهای جهانی گینس ثبت شود که بزرگ‌ترین تجمع سالانه، طولانی‌ترین سفره غذا، بیشترین تعداد افرادی که رایگان غذا می‌خورند، بیشترین تعداد کار داوطلبانه در یک رویداد، برخی از آنهاست. همه این فعالیت‌ها با وجود احتمال هر لحظه‌ حملات انتحاری صورت می‌گیرد.
در گزارش این روزنامه آمریکایی تصریح شده است: اسطوره‌ حسین منشأ الهام برای تغییر به سوی بهتر شدن است و سیاه‌نمایی رسانه‌ای هر چقدر هم زیاد، نمی‌تواند نور آن را خاموش کند.


آمادگی عزاداران برای رویارویی با داعش؛

همچنین خبرگزاری‌های دیگر غربی چون رویترز و یورونیوز و نیز خبرگزاری روسی راشاتودی نیز اقدام به بازتاب مراسم«اربعین» حسینی کردند.
بر همین اساس یورونیوز در گفت‌وگویی با جمال غفار، زائر ایرانی در کربلا، به نقل از وی نوشت: قبل از شروع مراسم «اربعین» ، ما شنیدیم که داعش گفت ایرانیان قادر نخواهند بود به عراق بازگردند. ما ایرانیان هم تصمیم گرفتیم با شمار زیادی از زائران بیاییم؛ حتی بیشتر از سال‌های گذشته. سفارت عراق در ایران قادر به صدور روادید برای چنین عده زیادی نبود. شمار کسانی که در مرز هستند، صد برابر بیشتر از سال گذشته است.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_arbaain_azadari2.jpgهمچنین واحد مرکزی خبر نیز به نقل از سیدعمار حکیم دبیرکل مجلس اعلای اسلامی عراق نوشت: حضور میلیونی زیارت‌کنندگان«اربعین» ، پیام سیاسی روشنی به داعش دارد؛ دوستداران اهل‌بیت(علیهم السلام) همیشه آماده هستند و حضور دارند.
همچنین تسنیم گزارش داد که در مسیر راهپیمایی«اربعین» حسینی گروه کثیری از راهپیمایان با حضور در مراکز نمایندگی مراجع تقلید عراق برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش اعلام آمادگی می‌کنند.


خنثی‌سازی عملیات‌ تروریستی؛

یکی از مهم‌ترین نکات مراسم امسال «اربعین» ، حفظ امنیت کامل زائران با وجود تهدید داعش بود که گفته می‌شود به دلیل اجرای یک طرح امنیتی ویژه بوده است. در همین راستا فارس نوشت: برخلاف تصور تروریست‌های تکفیری، تلاش‌های آنها برای انتقام‌جویی از زائران کربلای معلی ناکام ماند و آنها به دلیل تدابیر امنیتی ویژه عراق موفق نشدند، خیل عظیم زائران حسینی را هدف قرار دهند و بجز چند انفجار تروریستی کوچک در مسیر حرکت زائران کربلا در بغداد، آنها نتوانستند به هدف خود نائل آیند و حتی چندین حمله تروریستی شناسایی و خنثی شد.
به عنوان مثال در روز پنجشنبه، تلاش برای هدف قرار دادن زائران کربلای معلی با یک خودروی بمبگذاری شده در «اللطیفیه» در جنوب بغداد خنثی شد.
نیروهای امنیتی از لشگر 17 ارتش عراق دیروز موفق شدند این خودروی بمبگذاری شده را در اللطیفیه، شناسایی کنند، اما به دلیل آن‌که امکان خنثی‌سازی فوری آن وجود نداشت، این خودرو به یک منطقه خالی از سکنه برده شد و در آنجا منفجر شد. منابع خبری همچنین از شلیک هفت موشک «گراد» به مناطقی در کربلای معلی خبر دادند، اما این خمپاره‌ها هیچ تلفات جانی به همراه نداشت و همان‌طور که مقامات امنیتی عراق اعلام کردند: موشک‌هایی که استان کربلا را هدف گرفت، از منطقه‌ای صحرایی هم‌مرز با استان الانبار شلیک شد و سکوهای پرتاب این موشک‌ها هم توقیف شد. همچنین دیروز واحد مرکزی خبر به نقل از الجزیره نوشت: شورای استانداری الانبار احمد الدلیمی استاندار الانبار را برکنار کرد.
در پی موفقیت دولت عراق در تامین امنیت زائران، حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور دیروز با صدور بیانیه‌ای، از همکاری آنان با پلیس و نیروهای امنیتی و پلیس عراق به دلیل تامین امنیت مناسبت «اربعین»  تشکر کرد. همچنین مرجعیت عراق از تمام دست‌اندرکاران برگزاری مراسم «اربعین»  قدردانی کرد.

 

ملاحظه: سایر مطالب پیرامون نهضت کربلا و قیام حضرت سید الشهدا(علیه السلام) را در همین پایگاه دنبال کنید:

 1. تاریخچه عزاداری امام حسین(علیه السلام)
 2. تفسير زيارت عاشورا
 3. «جهالت و ضلالت»، چه بابد کرد؟
 4. نگاه اهل سنت به واقعه عاشورا
 5. «باز این چه شورش است که در خلق عالم است»
 6. «لبيك يا حسين!»؛ پابه پاي راهپيمايان كربلاي معلاء

 منبع:

www.iribnews.ir   

www.mehrnews.com   

jamejamonline.ir

www.rozenews.com

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com