• اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی

monajat1.jpg

با استناد به حدیث معروف «ثقلین» می توان به درستی و به یقین اذعان نمود، آنچه که پیامبر گرامی اسلام (ص) در واپسین لحظات حیات با برکت خود، به عنوان میراث گرانسنگ برای امت به ودیعه نهادند، کلیدی ترین و معتبرترین نقشه راه برای نیل به سعادت دنیا و آخرت انسان موحد خواهد بود.


قالَ رسولُ الله صلی الله علیه و آله و سلّم: «إنّی تارکٌ فیکُمُ الثَقلَینِ، کتابَ اللهِ و عترتی اهلَ بیتی فإِنَّهُما لَنْ یفْتَرِقا حَتّی یرِدَا عَلَیّ الْحَوض»

به تعبیر حکیمانه حضرت امام خمینی (ره): شاید جمله «لَنْ یفْتَرِقا حتّی یرِدا عَلَی الْحوَض» اشاره باشد بر اینکه بعد از وجود مقدس رسول الله ـ صلی الله علیه و آله وسلم ـ هرچه بر یکی از این دو گذشته است بردیگری گذشته است و مهجوریت هر یک مهجوریت دیگری است؛ تا آنگاه که این دو مهجور بر رسول خدا (ص) در «حوض» وارد شوند. و آیا این «حوض» مقام اتصال کثرت به وحدت است و اضمحلال قطرات در دریا است، یا چیز دیگر که به عقل و عرفان بشر راهی ندارد. و باید گفت آن ستمی که از طاغوتیان بر این دو ودیعه رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ گذشته، بر امت مسلمان بلکه بر بشریت گذشته است که قلم از آن عاجز است.


صراط مستقيم راه عي (ع) است؛

حضرت علی بن ابطالب (ع) نیز در تبیین این نقشه را می فرمایند: «بدانيد که راه هاي دين که نزد ماست، يک راه است و آن راه راست و کوتاه است. کسي که آن راه را پيش گيرد، به منزل رسيده و غنيمت برده و کسي که در آن راه نرود، گمراه است و پشيمان شود.» نهج البلاغه - خطبه 120
بدیهی است وقتی انسان خود را به یک گروه و جریان فکری مطمئن و موثق و تأييد شده از ناحيه حضرت حق باريتعالي می سپارد، از هدایتِ مستمر رسالت و امامت بهره مند شده و با قبول ولایت آنها، سعادت زندگی دنیوی و اخروی خود را نيز بیمه می نماید؛ زيرا كه شناخت صحيح ويژگيهاي حزب و گروهي كه انسان خود را مقيد به پذيرش مرام و سيره آنان مي نمايد، قطعاً سبب خواهد شد كه او هم به عنوان یك پیرو ، در كسب آن ويژگي ها تلاش بيشتري از خود نشان دهد.


«تولي و تبري»؛  شناخت جبهه خودي و غير خودي:

آدم بايد بداند جزء کدام دسته است. بايد صريح و شفاف و به موقع اعلام موضوع کند و دوستان و دشمنان خود را بشناسد و آنها را به درستی معرفی کند. اصولاً مشخص کردن جبهه اعتقادی فرد ، دارای ضرورتی حتمی و واجد اهمیت بسیار است و فرد با تعیین این جبهه، به کم و کیف کار خود در قالب زمان آگاه شده ، قدرت تشخیص و تمیز پیدا می کند و به عنوان یک وظیفه به تعهدات مکتب اعتقادی خویش وفادار خواهد ماند. همه این مسائل می تواند انسان را از پوچ گرائی و بی هدفی نجات داده و حقیقت و حقانیت وجود زندگی را به او بنمایاند .
محتوا و مفاهیم زیارات و ادعیه معتبر وارده دارای چنین خصوصیت تعیین کننده ای هستند که فرد موحّد در فرازهای گوناگون آن ها ، مرتب از علاقه و علل وابستگی خود به جبهه حق و برائت و عدم پیوستگی خود نسبت به جبهه باطل سخن می گوید و با تمام وجود آمادگي و عطش خود براي هر گونه همراهی و همکاری و فداکاری در راه حق و مقابله و مبارزه عليه جبهه باطل را اعلام می دارد.
این مفاهیم برگرفته از شعار «قولوا لا اله الا الله تفلحوا» است که در واقع مسیر اصلی و جهان بینی و هستی شناسی انسان را معرفی میکند.
به عنوان مثال در زیارتنامه حضرت زهرا (س) ميگوييم: «اُشْهِدُ اللَّهَ وَرُسُلَهُ‏ وَمَلائِكَتَهُ، اَ نّى‏ راضٍ عَمَّنْ رَضيتِ عَنْهُ، ساخِطٌ عَلى‏ مَنْ سَخِطْتِ‏ عَلَيْهِ، مُتَبَرِّءٌ مِمَّنْ تَبَرَّئْتِ مِنْهُ، مُوالٍ لِمَنْ والَيْتِ، مُعادٍ لِمَنْ عادَيْتِ، مُبْغِضٌ‏ لِمَنْ اَبْغَضْتِ، مُحِبٌّ لِمَنْ اَحْبَبْتِ» . خدا و فرستادگان و فرشتگان او را گواه ميگيرم كه هر كه را تو از او خشنود باشي من نيز خوشنودم، و هر كس تو از او ناخرسند باشي من نيز ناخرسندم، هر كس را تو از او بيزار باشي من نيز بيزارم، هركه را تو دوست بداري من دوستش دارم، هر كه را تو دشمن بداري من نيز دشمنش ميدارم، از هر كس تو نفرت داشته باشي من نيز متنفرم، هركس محبوب تو باشد، محبوب من نيز هست.


همچنین مفهوم واقعی سلام ها و لعن ها در زيارت وارث، زیارت عاشورا و سایر زیارات مخصوص ائمه معصومین(علیهم السلام)، اعلام موضع و سنگر بندي و هدف گذاري مسير زندگي از ابتداء تا مرگ و حتی حیات اخروی پیروان و محبان آن حضرات را بخوبی تبیین و تصدیق می نماید. این نکته را نباید از نظر دور داشت که زيارات ما بايد براي نزديک شدن به خدا باشد؛ زیرا که احترام ولي خدا، احترام به خدا است. به همین خاطر بر این باوریم که تقرب به خداوند تبارک و تعالی از آثار و برکات زيارت معصومین(علیهم السلام) است : «وَ بِزِيَارَتِكُمْ إِلَى اللَّهِ مُتَقَرِّباً» (بحارالأنوار، ج97، ص221).
ما وقتي کمالات ائمه معصومين (عليهم السلام) را در ادعیه و زیارات ذکر مي کنيم، يعني دوست داريم مثل آنها باشيم؛ سیره و روش آنها را در زندگی برای خود الگو قرار دهیم. تا از این طریق خدا را اطاعت کرده باشیم. «مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ» نساء80 - اطاعت رسول خدا(ص) اطاعت از خداست.


در فرازی از زیارت شریف عاشورا اعلام می کنیم که: «إِنِّي سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَكُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ» ؛ یعنی اینکه من هرچه را شما قبول داريد همان را قبول دارم؛ با هر که شما با او خوب هستید من هم خوب هستم. با هر که شما با او بد هستید من هم بد هستم.
بايد دوستان و دشمنان واقعی خود را بشناسیم؛ باید ناصران و معاندان دین خدا را بشناسیم؛ صالحان و مفسدان را بشناسیم؛ تا با امثال یزیدیان زمان بیعت نکنیم و به طرفشان دست دوستی دراز نکنیم و بدانيم با چه كساني خوشرو و با احترام رفتار كنيم و در مقابل چه كساني ابرو در هم بكشيم و تنفر خود را به موقع ابراز كنيم. « اللّهُمَّ مَنْ صَلَّيْتَ عَلَيْهِ، فَصَلوتى عَلَيْهِ وَ مَنْ لَعَنْتَ فَلَعْنَتى عَلَيْهِ» - دعاي بعد از نماز صبح جمعه

در فراز دیگری از زيارت حضرت زهراء(س) شهادت میدهیم:
أَشْهَدُ أَنَّكِ مَضَيْتِ عَلَى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّكِ؛ وَ أَنَّ مَنْ سَرَّكِ فَقَدْ سَرَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ؛ وَ مَنْ جَفَاكِ فَقَدْ جَفَا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ؛ وَ مَنْ آذَاكِ فَقَدْ آذَى رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ؛ وَ مَنْ وَصَلَكِ فَقَدْ وَصَلَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ؛ وَ مَنْ قَطَعَكِ فَقَدْ قَطَعَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ
گواهى می دهم كه چون تو از جهان رفتى با مقام يقين و دليل روشن از جانب پروردگار بود؛ و هر كه تو را مسرور و شاد ساخته رسول خدا كه درود خدا بر او و آلش باد را شاد ساخته؛ و هر كه در حق تو جفا و ظلم كرد به رسول خدا كه درود خدا بر او و آلش باد ظلم و جفا كرده؛ و هر كه تو را آزرده كرد رسول خدا كه درود خدا بر او و آلش باد را آزرده است؛ و هر كه به تو پيوست به رسول خدا كه درود خدا بر او و آلش باد پيوسته؛ و هر كه از تو بريده از رسول خدا كه درود خدا بر او و آلش باد بريده است؛ زيرا تو پاره تن پيغمبر و روح مقدس آن بزرگوارى.

انسان موحد قطعاً بر این باور است که توحيد ناب به واسطه پيامبر و اهل البيت (علیهم صلوات الله) صادر ميشود، پيامبران عظام و پيامبر اسلام و اهل البيت (عليهم السلام)، يعني توحيد ناب و نقطه مقابل توحيد ناب، توحيد شيطاني، توحيد بدون عمل صالح، توحيد بدون مسئوليت، توحيد نظريِ بدون نقش عيني و بدون محتوا خواهد بود. مگر نه اینکه شيطان هم حسب ظاهر موحد بود؛ خيلي از جنايتكاران ديروز و امروز جهان هم به ظاهر خداپرست و بعضاً موحد هستند؛ اما باید دانست توحيد بدون عمل صالح با كفر و شرک هيچ تفاوتي ندارد، چون ناقص است و ناقض سنت الهي.
قطعاً علت اصلي انحراف امت از «صراط مستقیم»، جهالت علمي نسبت به آموزه هاي ديني و يا ضلالت عملي بخاطر منفعت طلبي فردي و گروهی است. يعني اينكه هم معنا و مفهوم و كاربرد «تولی و تبری» را نميدانيم و هم اينكه عموما حفظ منافع شخصي و موقعيت فردي و قومی و گروهی را بر عمل به سيره قرآن و پيامبر(ص) ترجيح ميدهيم، در حالیکه: تمسك و عمل به قرآن و سیره معصومین(ع) تنها راه هدايت و رستگاري و نجات انسان است و تلاش براي جلب رضايت خداوند نیز، عمده ترین دغدغه انسان موحد باید باشد.

 

در فراز پایانی مناجات سحر شبهای جمعه آمده است: « اللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍوآلِهِ، وَلاتَجْعَلْ لِلشَّيْطانِ‏ عَلی ‏عَقْلی ‏سَبيلاً، وَلا لِلْباطِلِ على‏ عَمَلى‏ دَليلاً» ؛ خداوندا بر محمد و آهل بيت ايشان درود فرست و شيطان را بر خردم چيره مگردان، و باطل را راهبر كردارم قرار مده.
و در فرازی از دعای شریف ابوحمزه ثمالی نیز می خوانیم: « اَللّهُمَّ اِنّى‏ اَسْئَلُكَ ايماناً تُباشِرُ بِهِ قَلْبى‏، وَيَقيناً صادِقاً حَتّى‏ اَعْلَمَ‏ اَ نَّهُ لَنْ يُصيبَنى‏ اِلاَّ ما كَتَبْتَ لى‏، وَرَضِّنى‏ مِنَ الْعَيْشِ بِما قَسَمْتَ لى‏، يا اَرْحَمَ الرَّاحِمينَ»

خداوندا! از تو ايماني ميخواهم ثابت كه هميشه در قلبم باشد، و يقيني كامل تا بدانم جز آنچه برايم رقم زده اي به من نخواهد رسيد، و مرا در زندگاني به هرچه قسمتم كرده اي راضي و خشنود فرما، اي مهربان ترين مهربانان.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com