• (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی

 c_400_300_16777215_00_images_motahari_andonesia_mosahebeha_mosahebe_mosahebe34.jpgگفتگو با آقای دکتر زین الدین کامل / معاون اول رییس دانشگاه معتبراسلامی شریف هدایت الله / جاکارتا

 

بسم الله الرحمن الرحیم؛
بنده متخصص در علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، دارای تحصیلات حوزوی و آکادمیک در دانشگاه مصر و جاکارتا بوده و در حال حاضر نیز مدرس دانشگاه معتبراسلامی شریف هدایت الله / جاکارتا هستم.
میتوان گفت بیشترین حوزه تدریس بنده در این سالهای گذشته در رشته علم کلام و فلسفه بوده است و تقریباً تمامی مکاتب فلسفی و کلامی اسلامی و غیر اسلامی و همچنین آراء و نظرات علماء شیعه وسنی را مورد مطالعه قرار داده و برای دانشجویان تدریس کرده‌ام. در این میان آراء و دیدگاه‌های استاد مطهری بخاطر ویژه گی‌های خاص، بیشتر از همه مورد توجه و تحقیق بنده قرار گرفته‌اند.

 

آشنایی با افکار شهید مطهری(رحمه الله علیه)

 میتوان گفت آشنایی من با افکار شهید مطهری در ابتداء به لحاظ مطالعه دیدگاه های علماء شیعه در حوزه های فلسفه و عرفان بوده است. در همین رابطه برخی از آثار آقای مطهری از جمله «عدل الهی» و چند کتاب پیرامون تفسیر سوره‌های قرآن را که به زبان عربی ترجمه شده بودند، از طریق سفارت ایران در اندونزی دریافت نمودم.

کتاب عدل الهی بیش از دیگر آثار ایشان برای بنده جذاب و مفید بود. علت آنهم در این بود که استاد در این کتاب معتقد هستند که نه تنها شیعیان بلکه اهل تسنن و پیروان سایر ادیان آسمانی نیز در صورتیکه صالح باشند به بهشت میروند. 

این موضوع برای بنده خیلی جالب و قابل تعمق بود. ضمن اینکه چنین موضوعاتی قطعاً جای بحث و مطالعه زیادی دارد؛ اما طرح چنین موضوعی توسط آقای مطهری فی نفسه برای من جذاب و شنیدنی بود. بخصوص اینکه بنده ضمن اینکه شخصاً مطالعه آثار علماء شیعه در موضوعات مختلف را در برنامه مطالعاتی خودم دارم، به دانشجویان نیز مطالعه و تحقیق در خصوص آثار کلامی علماء شیعه را پیوسته توصیه میکنم.

بطور کلی در همین دانشکده اصول دین که بنده تدریس دارم، شخصیت‌های علمی و حوزوی تشیع، بخوبی در سطح اساتید و دانشجویان شناخته شده هستند. ودر این میان آقای مرتضی مطهری کاملاً شاخص و مورد وثوق همه اقشار دانشگاهی در اندونزی میباشند.
امیدوارم سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی کماکان آثار ارزشمند علماء شیعه و بخصوص آثار آقای مطهری را برای ما ارسال نمایند.


c_400_300_16777215_00_images_motahari_andonesia_mosahebeha_mosahebe_mosahebe35.jpgاندیشه شهید مطهری در دانشگاه های اندونزی؛

لازم به ذکر است که بسیاری از شخصیت‌های فرهیخته و دانشگاهی اندونزی با آثار استاد مطهری آشنایی دارند و بیشتر آثاری را که به عربی، انگلیسی و یا اندونزیایی ترجمه شده است، مطالعه نموده‌اند. از طرف دیگر تعدادی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری، موضوعات پایان نامه های خود را با محوریت مباحث مطرح شده توسط شهید مطهری ارایه میدهند.
بنده به اقتضای موقعیت شغلی و علاقه شخصی، در بسیاری از سمینارهای علمی و دانشگاهی سایر استانها و شهرهای اندونزی شرکت میکنم. به همین خاطر با کمال اطمینان میگویم که آراء استاد مطهری در حوزه انسان شناسی، خدا شناسی و جامعه شناسی، در سطح همه دانشگاه‌های اندونزی در اولویت اولِ مرجعت علمی و منبع معتبر کتب درسی و آموزشی، مورد توجه و تعمق قرار گرفته است. تمامی آثار ترجمه شده استاد به زبان اندونزیایی را شما میتوانید بخوبی در کتابخانه دانشگاه‌های اندونزی مشاهده منمایید.

 

استاد مطهری «ذوالفنون»؛

نکته دیگری که مایلم در باره آن گفتگو کنم در این است که استاد مطهری امروز به عنوان یک فیلسوف و اندیشمند طراز اول و بی‌نظیر مطرح است. اکثریت علماء و اندیشمندان اندونزی، ایشان را «ذولفنون» مینامند؛ چون که نه تنها در یک رشته علمی، بلکه در تمامی علوم ازجمله، فلسفه، کلام، منطق, عرفان و... صاحب نظر و اندیشه هستند. تبحر و استعداد خاص ایشان در طرح موضوعات و پدیده‌های اجتماعی زمان خود و حتی آینده نگری عمیق ایشان در مسایل پیجیده فرهنگی و اعتقادی، کاملاً منحصر به فرد و بی بدیل میباشد. شاید بتوان مثلاً در اندونزی اندیشمندی را در یکی از رشته های علمی در مقایسه با ایشان معرفی نمود، اما قطعاً کسی را نمیتوان یافت که بتواند در تمامی شاخه‌های علمی مانند استاد مطهری، دارای نگاه ژرف و عالمانه و کاشفانه باشد. شخصیت و دیدگاه آقای مطهری میتواند برای اندیشمندان اندونزیایی و حتی سایر کشورها، الکو و سرمشق باشد.


شهید مطهری منادی اسلام ناب؛

نکته بارز دیگر قابل ذکر در شخصیت دینی و علمی استاد در این است که ایشان هرگز وارد بازی‌های سیاسی و عالم سیاست زدگی نشد؛ و به نظر بنده همین نکته نیز عامل مهمی در محبوبیت و مرحعیت علمی ایشان در عرصه بین الملل گردیده است.
هدف اصلی ایشان صرفاً معرفی و ترویج اسلام ناب، اسلام وحدت آفرین و اسلام فرامذهبی و فرادینی بوده است. ایشان سرمایه ذیقیمتی برای جهان اسلام هستند و ما وظیفه داریم از این فرصت و سرمایه بی بدیل نهایت بهره را ببریم.
حتماً شما هم میدانید که در اندونزی آقای دکتر جلال الدین رحمت با کمک چند تن دیگر از اندیشمندان متعهد، مدرسه شهید مطهری را در اندونزی تأسیس نموده‌اند. بنده نیز به عنوان یکی از فعالان و بانیان ایجاد این مدرسه که در کشور اندونزی از اعتبار و جایگاه بسیار خوبی برخوردار می‌باشد، همکاری داشته و دارم.

خوشبختانه در کشور ما هیچگونه سوءظن و یا شک و تردیدی نسبت به آراء و افکار و آثار شهید مطهری وجود ندارد؛ بلکه عموم فرهیختگان و نخبگان دانشگاهی و حوزوی در اندونزی بر این نکته اذعان و ناکید دارند که دغدغه اصلی استاد مطهری، معرفی شریعت و مکتب اسلام ناب بوده است. ایشان جز به احیاء اسلام، وحدت بین مذاهب اسلامی، شناسایی و ارایه راهکار برای حل معظلات و مشکلات جوامع اسلامی و مسلمانان جهان نمی‌اندیشیده است.

بنده به عنوان حسن ختام و آخرین کلام از بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری که وظیفه اصلی آن ترویج و نشر و احیاء تفکر  و سیره استاد مطهری در سطح بین المللی میباشد یادآوری میکنم، برای مواجهه با موضوعات اساسی زمان و برای جبران عقب ماندگی‌های معنوی و علمی، جهان اسلام ، ما امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند مطهری‌های عصر خود میباشیم.
بنده به عنوان یک استاد دانشگاهی، ضمن اعلام آمادگی کامل برای هر گونه همکاری با بنیاد، پیشنهاد میکنم نسبت به ترجمه و نشر و بسط افکار و آراء ایشان تلاش و دقت نظر بیشتری صورت پذیرد؛ حتی تمهیداتی اندیشیده شود تا دانشجویان اندونزیایی بتوانند با برخورداری از بورس تحصیلی، مطالعات مطهری پژوهی و مطهری شناسی خود را در ایران ادامه دهند. قطعاً این روش نقش مهمی در ساماندهی فعالیت‌های مطهری شناسی در کشور اندونزی خواهد داشت. بخصوص اینکه تبیین آراء و ترویج آثار و معرفی سیره و منش شخصیت معنوی و علمی استاد مطهری نیازمند برنامه ریزی دقیق، منسجم و هدفمند میباشد.»

 

منبع: معاون بین الملل بنیاد علمی و فرهنگی علامه شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه)

فیلم این مصاحبه را در آرشیو ویدیویی ملاحظه نمایید.http://www.meraj.info/index.php/videomotahar

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com