• (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

c_400_300_16777215_00_images_motahari_motahari2.jpgتولید مجموعه مستند تلویزیونی شهید مطهری(رحمه الله علیه) در عرصه بین الملل، در کشور اندونزی؛

محمد زنگنه مدار مدیر امور بین الملل بنیاد علمی و فرهنگی علامه شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه) ،پس از بازگشت از سفر یک‌ماهه به کشور اندونزی، در خصوص انگیزه تولید مجموعه مستند تلویزیونی «مسافر آفتاب» گفت:« تاکنون فعالیت‌ها و اقدامات پراکنده‌ای در اقصی نقاط عالم نسبت به ترجمه آثار ارزشمند علامه شهید مطهری(رحمه الله علیه) به زبان‌های زنده دنیا به عمل آمده است که بر اساس آخرین اطلاعات، طی سی سال گذشته بالغ بر 60 عنوان از این آثار به 34 زبان ترجمه و به چاپ رسیده است؛ همین نکته به تنهایی بیانگر ظرفیت جامعه جهانی برای پذیرش آراء و نظریات علمی، فقهی، اعتقادی و اجتماعی ماندگار استاد مطهری(رحمه الله علیه) می‌باشد. 

به همین دلیل بنیاد علمی و فرهنگی علامه شهید مطهری(رحمه الله علیه) به لحاظ مسئولیت ذاتی و همچنین به لحاظ برخورداری از فرصت‌ها و ظرفیت‌های مغتنمی که در سایر کشورها، از جمله اندونزی ایجاد شده است، تولید یک مجموعه تلویزیونی مستند پیرامون «جایگاه بین المللی شخصیت علمی، فکری و معنوی علامه شهید مطهری(رحمه الله علیه) » در آن کشور را در دستور کار قرار داده بود.»
وی در خصوص محتوای مستند شهید مطهری نیزگفت:
c_400_300_16777215_00_images_motahari_andonesia_mosahebeha_mosahebe3.jpg«مسافر آفتاب» عنوان مجموعه مستندی است که در 3 قسمت حدود 50 دقیقه ای به معرفی جایگاه معنوی و علمی و تأثیرات عقاید و اندیشه های شهید مطهری(رحمه الله علیه) در کشور هزاران جزیره ی اندونزی می پردازد. شاید به جرأت بتوان اذعان نمود که در این راستا هنوز هیچ برنامه‌ای بصورت جامع و کامل نتوانسته است اندیشه‌های این شهید بزرگوار را درفضای خارج از کشور برای مردم کشورمان و همچنین کشورهای دیگرترسیم کند. این مجموعه مستند قصد دارد تا با ارائه محیطی صمیمی، ضمن حضور در کشورهای هدف، با شیوه روایت گونه به درون فضای فکری و خانوادگی اساتید و اندیشمندان مطهری شناس آن کشورها برود و با بررسی موقعیت اقلیمی و وضعیت اجتماعی و فرهنگی حاکم بر آن کشورها، زمینه‌های بروز و ظهور اندیشه و آثار فاخر شهید مطهری(رحمه الله علیه) در میان سایر ملتها و میزان اثر بخشی در سطح شخصیت‌های علمی و فرهنگی و نخبگان در آن کشورها را مورد بررسی و کنکاش قرار دهد.
محمد زنگنه در پاسخ به این سئوال که، علت اقبال اندیشمندان و دانشگاهیان کشورهایی مثل اندونزی به افکار و آثار شهید مطهری چیست؟ اضافه کرد: کتاب‌های استاد مطهری(رحمه الله علیه) توانسته است راهکار مناسب را در مسیر هدایت جوامع مخاطب، بسوی یک جامعه سالم و صالح باز نماید. چه اینکه می‌دانیم یکی از مهمترین راهکارهای اصلاح رفتارها و ایجاد آرامش درمیان انسان‌ها، ارائه الگوهای مناسب برای تبیین و حل مشکلات زندگی فردی و اجتماعی بوده است؛ تا بدین واسطه از حیرت وسرگشتگی نجات یافته و در مسیر اصلاح الهی قرار گیرند. 

بنا به اظهارات مدیر بین الملل بنیاد، مستند «مسافر آفتاب» درنظر دارد تا با تعمق در آراء و اندیشه معلم شهید، و بهره‌گیری از نظریات ارزشمند اندیشمندان داخلی و خارجی، علاوه بر معرفی الگوی شخصیتی مصلحانه آن شهید جاوید، گامی هرچند ناچیز در مسیر تبلیغ اسلام ناب محمدی(صل الله علیه و آله) برداشته و شخصیت آن بزرگوار را از نگاهی نو و فرا ملی، به ذهن‌های پرسشگر و خلاق و دوستدار اصلاح جوامع بشری، معرفی نماید.
محمد زنگنه مدار همچنین استقبال گرم، صادقانه، و بی تکلف و بیان نکات ناب و ارزشمند از سوی مصاحبه شوندگان در این مستند، که عموماً از شخصیت‌های طراز اول دانشگاهی و علمی و فرهنگی اندونزی می‌باشند، و همچنین نگاه عالمانه وهنری کارگردان محترم نسبت به زوایای پیدا و پنهان تولید مستند فاخر شهید مطهری(رحمه الله علیه) ، از جمله خاطرات شیرین و ماندگار در سفر به کشور هزاران جزیره اندونزی برشمرد و اظهار امیدواری نمود؛ انشاءالله رایحه دل انگیز «مجموعه مستند شهید مطهری»، به تنهایی پاداش ماندگار تیم مستند ساز باشد.
گفتنی است  این مجموعه مستند فاخر ، به کارگردانی مستند ساز برجسته کشورمان آقای سید اشرف طباطبایی در شهرهای مختلف کشور اندونزی تصویربرداری شده و همزمان با سالگرد شهادت استاد مطهری(رحمه الله علیه)، از طریق برخی شبکه های داخلی و برون‌مرزی صدا و سیما پخش گردیده است.  

از جمله نکات حایز اهمیت در تولید این اثر تلویزیونی، آشنایی کافی و احترام قابل توجه نخبگان و مطهری شناسان اندونزیایی به جایگاه معنوی وعلمی استاد شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه) و استقبال گرم و بی‌شائبه و صبر و مساعدت قابل تقدیر آنان که عموماً از شخصیت‌های طراز اول دانشگاهی و علمی و فرهنگی اندونزی می‌باشند، بوده است که نقش بسزایی در ماندگاری این مستند علمی هنری ایفاء نموده است.
همچنین 15 مورد ملاقات و مصاحبه با اندیشمندان و فرهیختگان دانشگاهیِ مطهری شناس و 2 تن از مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی  و بازدید و تصویر برداری از دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و دینی معتبر اندونزی در حد ضرورت و مناسب با محتوای اظهارات مصاحبه شوندگان صورت گرفته است.
در عین حال بروز فرصت‌های غیرمترقبه، نقش تعیین کننده‌ای در تکمیل جذابیت بصری و محتوایی مستند به همراه داشته؛ و کارگردان محترم نیز با تیزبینی در بهره گیری از این فرصت‌های ناب، دقت و حساسیت لازم را اعمال نموده است بطوریکه نگاه عالمانه وهنری آقای سید اشرف طباطبایی نسبت به زوایای پیدا و پنهان تولید مستند فاخر شهید مطهری، در تمامی مراحل کار بخوبی مشهود و ملموس می‌باشد.

 

اساتید و رؤسای دانشگاه های معتبر اندونزی و شخصیت‌های علمی و فرهنگی که مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند؛
 • پروفسور دکتر جلال الدین رحمت مؤسس و مدرس «مجتمع آموزشی شهید مطهری(رحمه الله علیه) » در اندونزی
 • دکتر خالد الولید معاون آموزش و مدرس کالج اسلامی «جامعه المصطفی(صل الله علیه و آله) »  در جاکارتا
 •  حجت الاسلام و المسلمین دکتر مفید حسینی مدیر «کالج اسلامی جاکارتا» و  «مؤسسه صدرا»  و «جامعه المصطفی(صل الله علیه و آله) العالمیه»
 • دکتر محسن لبیب مدرس «کالج اسلامی» جاکارتا
 •  پروفسور دکتر زین الدین کامل معاون اول دانشگاه «شریف هدایت الله»/ جاکارتا
 • دکتر عمر شهاب مدرس دانشگاه و «کالج اسلامی» جاکارتا
 • دکتر عبدل موتی معاون اول «انجمن محمدیه» در اندونزی و مدیر انجمن محمدیه در جاکارتا
 •  پروفسور دکتر حیدر باقر مؤسس و مدیرعامل انتشارات معروف «میزان» در اندونزی
 • پروفسور دکتر جمالی شاهرودی مدیر دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه «شیخ نورجاتی» چربون
 • دکتر احمد آسمونی معاون دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه «شیخ نورجاتی»چربون
 •  دکتر فجرالدین مختار مدیر و مدرس «حوزه علوم دینی اهل تسنن» در شهر باندونگ
 • دکتر فتاح رحمت ( فرزند پروفسور جلال الدین رحمت) مدیر «مجتمع آموزشی شهید مطهری» در شهر باندونگ
 •  استاد حسین الکاف مؤسس و مدیر «حسینه الزهراء شیعیان» در شهر باندونگ
 •  دکتر احمد بیگونی مدیر مؤسسه انتشاراتی و چاپخانه معتبر «میزان» در حومه جاکارتا
 •  دکتر حسین شهاب مؤسس و مدیر «حوزه علوم دینی شیعیان» در جاکارتا و مدیر «شبکه تلویزیونی اهل البیت(علیه السلام)»
 • دکتر سید حسن دلیل مدیر کل «جمعیت اهل البیت(علیه السلام) » در اندونزی
 • دکتر ابراهیمیان «رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» در اندونزی

گفتنی است جناب آقای سید محمد الکاف مدیر مؤسسه اسلام معاصر، از مطهری شناسان و مجریان برنامه های بنیاد در اندونزی، علاوه بر انجام هماهنگی‌های میدانی با مؤسسات و نهادهای فرهنگی، آموزشی، امنیتی، و گردشگری و تنظیم جلسات مصاحبه‌ها و ملاقات‌ها، نقش بی بدیل خود را در انجام این رسالت خطیر علمی و هنری ایفاء نمودند.

به لحاظ اظهارات عالمانه و  بسیار ارزشمند و تأثیرگذار مطهری شناسان اندونزیایی، پیرامون شخصیت و جایگاه معنوی و علمی معلم فرزانه، استاد شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه) ؛ مشروح تعدادی از این مصاحبه ها  نیز در بخشهای جداگانه «ویژه نامه استاد مطهری» در «سایت معراج» در اختیار علاقمندان گرامی قرار خواهد گرفت.

 

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com