• «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari3.jpgویژه برنامه های دوازدهم اردیبهشت، سالگرد شهادت استاد مطهری(رحمه الله علیه) و روز معلم، به پاس خدمات ارزشمند علمی و فرهنگی این معلم فرزانه، همه ساله در بیشتر پایتخت های جهان با حضور شخصیت ها و اقشار دانشگاهی و مدیران مؤسسات انتشاراتی و فرهنگی برگزار میگردد. 

انعکاس وسیع این برنامه ها در رسانه های محلی و فضای مجازی، که عمدتاً توسط دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و یا شخصیت ها و مراکز فرهنگی مطهری پژوه این کشورها به اجراء در می آیند، نقش بسزایی در توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی و ترویج افکار و آثار فاخر استاد شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه) به عنوان شخصیت برجسته معنوی و علمی معاصر جهان اسلام و مصلح دینی و انقلابی عالم تشیع ایفاء می نماید.
برگزاری نشستهای تخصصی بازخوانی اندیشه شهید مطهری، سمینار مطهری شناسی، برگزاری نمایشگاه کتاب از آثار معلم شهید، مسابقات کتاب‌خوانی، انتشار ویژه نامه های سالگرد، رونمایی از  ترجمه آثار جدید چاپ شده و... از جمله این برنامه ها می باشند، که نمونه هایی از این برنامه ها به شرح ذیل معرفی میگردند.

 

هندوستان؛

امروزه مردم مسلمان هند نظام جمهوری اسلامی ایران را به عنوان الگویی برای همه کشورهای اسلامی می‌شناسند؛ مسلمانان هندوستان نسبت به شخصیت معنوی و انقلابی و روحانی حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) احترام و علاقه خاصی قائل میباشند. کمتر خانه و یا محل کسب و خودرو شخصی متعلق به مسلمانان و بخصوص شیعیان را میتوان سراغ گرفت که تمثال مبارک ایشان در آنجا نصب نشده باشد. ایالت های جامو و کشمیر در هندوستان از جمله ایالت‌های مستعدی هستند که از ظرفیت و قابلیت بسیار بالایی برای اجرای برنامه‌های مطهری شناسی برخوردار میباشد.

 

معرفی اجمالی مرکز فکری و فرهنگی استاد شهید مطهری (رحمه الله علیه)؛

مرکز فکری و فرهنگی استاد شهید مطهری(رحمه الله علیه) به همت تعدادی از جوانان شیعه ی متعهد و فرهیخته ی  کشمیر در اسفند ماه سال 1389 رسماً فعالیتهای خود را با الهام گرفتن از افکار و آثار شهید مطهری (رحمه الله علیه) آغاز نمود. این مرکز با اجرای برنامه های منسجم ، منظم و متنوع فرهنگی و تبلیغی همه ساله در اردیبهشت ماه به مناسبت شهادت استاد مطهری(رحمه الله علیه) ، نقش ارزنده ای را در معرفی شخصیت و اندیشه های گرانسنگ استاد شهید مطهری برای مردم فهیم و خداجوی کشمیری ، بویژه جوانان این منطقه ایفاء می نماید.

مرکز فکری و فرهنگی استاد شهید مطهری(رحمه الله علیه) در کشمیر با مدیریت جناب حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین متو - از فارغ التحصیلان جامعه المصطقی(صل الله علیه واله السلام) العالمیه - و همکاری 15 نفر از جوانان شیعه و متعهد سرینگر، که در رشته های مختلف در سطح کارشناسی دارای تخصص می باشند، اداره می شود.  این مرکز در یک ساختمان استیجاری ، با مساحت 80 متر مربع مشتمل بر 3 باب اتاق واقع شده است . بجز یک دستگاه کامپیوتر و چاپگر و متعلقات آن ، هیچ گونه امکانات اداری دیگری در این مرکز وجود ندارد . تمام فضای ساختمان جهت انجام امور تبلیغی و فرهنگی از جمله تهیه محتوی ، طراحی ، بسته بندی ، توزیع محصولات و تولیدات فرهنگی و تشکیل جلسات داخلی مورد بهره برداری قرار میگیرد .
 همکاران این مرکز عمدتاً در ادارات دولتی و یا بخش خصوصی سرینگر شاغل هستند . لذا بعد از اتمام ساعات کار رسمی در این مرکز حضور بهم رسانده و به انجام امور محوله می پردازند.

ساختار اداری مرکز مشتمل است بر امور مالی ، امور اداری پشتیبانی ، امور روابط عمومی ، امور رایانه ، امور تبلیغات ، امور مسابقات و امور هماهنگی ها.
حضور و مشارکت همه برادران در این مرکز فرهنگی صرفاً بر اساس تکلیف شرعی و فی سبیل الله و حتی با بهره گیری از امکانات  و وسایل شخصی از قبیل خودرو و یا رایانه و یا سایر ملزومات اداری صورت می پذیرد .
c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_DSC00608.JPGاز جمله فعالت های مشهود و چشمگیر برادران در مرکز فکری و فرهنگی شهید مطهری(رحمه الله علیه) در ایالت های جامو و کشمیر هندوستان که تا کنون بیش از  100000 نفر از طلاب و دانشجویان شیعه و سُنی کشور هندوستان را با اندیشه فاخر شهید مطهری(رحمه الله علیه) آشنا نموده است، عبارتند از :

 • برگزاری سمینارهای تخصصی با موضوع افکار و آثار شهید مطهری(رحمه الله علیه)
 • برگزاری مسابقه کتابخوانی در سطح دانشجویان و طلاب علوم دینی؛
 •  چاپ و انتشار فصل نامه « نشان راه »  به صورت گلاسه رنگی با شمارگان 2000 نسخه در هر شماره به زبانهای انگلیسی و اردو.
 • ترجمه، چاپ و توزیع و برپایی نمایشگاه کتاب از حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) ، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، استاد شهید مطهری(رحمه الله علیه) و زتدگینامه سرداران و فرماندهان شهید دفاع مقدس و.... در سطح مناطق مختلف هندوستان و پاکستان.
 •  اجرای محافل انس با قرآن و برپایی ضیافت افطار به همراه مراسم سخنرانی و مسابقات کتابخوانی در مناطق مختلف کشمیر به مناسبت ماه مبارک رمضان.

نکته مهم و حائز اهمیت در تشریح فعالیت این مرکز روحیه جهادی و تعاون و انگیزه الهی همه برادران مرکز می باشد، که علیرغم وجود مشکلات عدیده و موانع حکومتی و کمبود و نارسایی های آمادی و مادی، توانسته اند شعب مختلفی را در اقصی نقاط ایالت جامو و کشمیر راه اندازی کنند؛ به گونه ای که بر اساس سیاست های کلی مرکز کشمیر، برنامه های موضوعی و مناسبتی در دستور کار شعب قرار گرفته و در پرتو جذب کمک های مردمی و حمایت علاقه مندان و مخاطبان و فراخوان های عمومی به طور منسجم و اثر بخش به اجرا در می آید.  
در حال حاضر سطح پوشش این فعالیت ها محدود به منطقه جامو و کشمیر و محصولات فرهنگی به زبانهای اردو، هندی و انگلیسی می باشد؛ اما گسترش دامنه فعالیت ها در سطح هندوستان و حتی پاکستان، به عنوان هدف اصلی در دستور کار قرار گرفته است که در صورت برخورداری از حمایت های معنوی و مادی نهادهای فرهنگی و اسلامی و به خصوص بنیاد فکر و فرهنگی علامه شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه) ، حوزه اثر بیشتر و ارتقاء کیفی محصولات را به همراه خواهد داشت.
شایان ذکر است مدیران و اعضاء مرکز فکری و فرهنکی کشمیر ، طی یک نشست صمیمی که در محل مرکز شهید مطهری(رحمه الله علیه) کشمیر برگزار گردید، « لوح تقدیر جایزه ویژه مطهر» را در پاسخ به اهتمام بنیاد مذکور به فعالیت های این مرکز، به آقای محمد زنگنه مدیر امور بین الملل بنیاد اهداء نمودند.

 

ایجاد «دانشکده آزاد مطهری شناسی»؛

طرح ایجاد «دانشکده آزاد مطهری شناسی» با الگو  پذیری از دانشگاه پیام  نور در ایران ، با عنوان « مطهری اوپن اسکول» در راستای نیل به اهداف عالیه این مرکز، مبتنی بر نیازسنجی و مخاطب شناسی جامعه مسلمانان این کشور، پس از مطالعات میدانی و اخذ نظریات کارشناسی نخبگان، اساتید و شخصیت‌های دانشگاهی ، تحقق گرفته و در نخستین فراخوان عمومی که از طریق جراید کثیرالانتشار انگلیسی و اردو زبان صورت پذیرفت، بالغ بر 500 نفر از خواهران و برادران علاقمند شیعه و سنی جهت شرکت در دوره های آموزشی این دانشکده، ثبت نام اینترنتی نموده‌اند. این دانشکده در حال حاضر بالغ بر 4000 نفر دانشجو در برخی از ایالات هندوستان را تحت پوشش برنامه های فرهنگی و تبلیغی مطهری شناسی قرار داده است.

در عین حال همه ساله همزمان با سالگرد شهادت علامه شهید آیت الله مرتضی مطهری، و نیز بزرگداشت روز معلم، مراسم اهدای جایزه شهید مطهری(رحمه الله علیه)  به پاسداشت از خادمان فرهنگ اسلامی در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران ـ دهلی نو ، برگزار می گردد.
شایان ذکر است اکثریت قریب به اتفاق برنامه‌های مطهری شناسی در هندوستان، در سطح گسترده‌ای در سایتهای خبری و نشریات انگلیسی، هندی و اردو زبان در هندوستان و بخصوص در ایالات جامو و کشمیر انعکاس می‌یابند.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com