• «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari2.jpgبر بال اندیشه تا فرا سوی مرزها؛

اندیشه تابناک استاد فرزانه ، علامه شهید مرتضی مطهری (ره) ، به عنوان یکی ازشخصیت‌های برجسته اسلامی دوران معاصر در راستای کشف معظلات اساسی جوامع بشری و ارایه راه حلهای مناسب برای آنها، جلوه‌ای است ماندگار از تمامی جنبه‌های اعتقادی، تربیتی و رفتاری اسلام ناب محمدی(ص) و سیره مطهر علوی(ع) که در عبارات و مفاهیم رسا و ساده و سرشار از نور اخلاص و معنویت در گوش زمان طنین انداز شده و چراغ راهی است برای تمامی انسان‌های جویای معنویت و حقیقت در اقصی نقاط عالم.
بدیهی است معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های معنوی و علمی و معلمیِ استاد شهید علامه مرتضی مطهری(ره) و همچنین ترویج و نشر افکار و آثار گرانقدر آن شهید راحل، مستلزم برخورداری از یک شاکله و بنیان استوار و منسجم و پویا می باشد، که بتواند ضمن پاسخگویی به نیازهای روحی و فکری و معنوی آحاد مخاطبان، ساختار مهندسی فرهنگی و اعتقادی جوامع مخاطب را نیز در پرتو شعاع اثر تعابیر نو ، از معرفت الهی متحول نماید.

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص تبیین مختصات صدور فرهنگ دینی و انقلابی به خارج از مرزهای جغرافیایی، طی بیاناتی ارزشمند فرمودند:

« امروز دنیای غرب دقیقاً در همان شرایطی است که یک پیام معنوی میتواند آن را کاملاً به خود جذب و مشغول کند. آن پیام معنوی هم می‌تواند همین پیام شهید مطهری باشد. » 1377/2/12

بر همین اساس، معرفی اسلام ناب محمدی(ص) به عنوان یگانه مکتب الهی و فطری برای همه جوامع در همه اعصار از طریق تبیین، نشر و ترویج افکار و آثار استاد شهید مرتضی مطهری(رضوان الله تعالی‌علیه)، میتواند در قالب اجرای برنامه‌های متنوع اعتقادی، علمی، فرهنگی و هنری، مناسب با نیازها و ظرفیت‌های مخاطبین داخل و خارج از کشور با مشارکت مطهری شناسان و نیروهای جهادیِ مجربِ ایران اسلامی و سایر کشورها در حوزه‌های مختلف، برای مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی، به عنوان یک هدف راهبردی در دستور کار نهادهای فرهنگیِ فعال قرار گیرد.

تاکنون فعالیت‌ها و اقدامات پراکنده‌ای در اقصی نقاط عالم نسبت به ترجمه آثار ارزشمند علامه شهید مطهری (ره) به زبان‌های زنده دنیا به عمل آمده است که بر اساس آخرین اطلاعات، طی سی سال گذشته بالغ بر 60 عنوان از این آثار به 34 زبان ترجمه و به چاپ رسیده است.

صرفنظر از انگیزه های فردی و حقوقی مترجمین و ناشرین داخلی و خارجی این آثار و همچنین کیفیت شکلی و محتوایی آثار ترجمه شده، به نظر میرسد جایگاه فکری و علمی و معنوی استاد تا حدود زیادی از منظر آثار ایشان، حتی برای مخاطبین غیر ایرانی نیز بخوبی معرفی گردیده است؛ و همین نکته به تنهایی بیانگر ظرفیت جامعه جهانی برای پذیرش آراء و نظریات علمی ، فقهی ، اعتقادی ، اجتماعی و ..... ماندگار استاد مطهری(ره) می باشد.


از طرف دیگر تعداد قابل توجهی از برادران و خواهران دانش پژوه غیر ایرانی شاغل به تحصیل در جامعه المصطفی(ص) العالمیه، جامعه الزهراء(س) العالمیه، دانشگاه بین المللی اهل البیت (ع) در تهران و دانشگاه بین المللی قزوین نیز به لحاظ ضرورت تحصیلی و یا گرایش های فردی در طول دوران تحصیل با افکار و شخصیت استاد شهید مطهری(ره) آشنا شده و بعضاً موضوعات پژوهشی پایانی خود را به موضوعات مرتبط با آثار ایشان اختصاص داده اند. ضمن اینکه هرکدام از این دانشجویان به فراخور توانمندی و علاقه، بخشهایی از آثار استاد را ترجمه نموده و و یا مبنای سخنرانی‌ها و تحقیقات و مقالات و فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود قرار داده‌اند.
در همین راستا شخصیت ها و مراکز علمی و فرهنگی معتبر برخی از کشورها، برگزاری میزگرد و سمینارتخصصی، برپایی نمایشگاه کتاب، اعزام مبلغان مطهری شناس، تولید نرم افزار چند رسانه ای، استفاده بهینه از فضای سایبری، انتشار بروشور و ویژه نامه سالگرد، برگزاری نشست‌های تخصصی با اندیشمندان و فرهیختگان مطهری شناس، تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی و.....، اقدامات مؤثری را خصوص معرفی شخصیت و آفکار و آراء شهید مطهری(ره) به انجام رسانده اند، که هر کدام از این فعالیت ها به نوبه خود در راستای ترویج و نشر آثار و تندیشه فاخر استاد شهید مرتضی مطهری(ره) ، به میزان قابل توجهی در زمینه جذب و مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی و مخاطبان غیر ایرانی در گسترش برنامه های مطهری شناسی برون مرزی مؤثر بوده است.

به رغم تمامی تلاش‌های به عمل آمده که گوشه‌هایی از آن به اختصار مورد اشاره قرار گرفت، در حال حاضر تشنگی جامعه جهانی نسبت به مبانی فکری و معنوی منبعث از تعالیم الهی و بخصوص ضرورت حل بحران‌های فرهنگی و اخلاقی و اجتماعی ملت‌ها در سراسر جهان، و ضرورت هدایت جریان‌ها و نهضت‌های متأثر از بیداری اسلامی، تعمیق و گسترش هرچه بیشتر دامنه فعالیت‌ها و اقدامات راهبردی و میدانی را با محوریت آندیشه فاخر استاد شهید مرتضی مطهری(ره ) ، از سوی نهادهای فرهنگی مسئول ایجاب می‌نماید.

 

مصاحبه با مطهری شناسان خارجی در خصوص شخصیت، و افکار و آراء استاد شهید مرتضی مطهری(رحمه الله علیه)

 

عاصم جواد هاشمی – نیوزلند:

عاصم جواد هاشمی هستم اهل « اوکلند » کشور نیوزلند و در رشته های روانشناسی و اقتصاد تحصیل کرده ام.
در سن 16 سالگی با کتب شهید مطهری آشنا شدم. کتاب های ایشان بسیار مفید و مؤثر بودند و همه سؤالاتی که درگیر آن ها بودم را پاسخ دادند و دیدگاه های جدیدی در من ایجاد نمودند.
البته باید گفت تأثیرگذاری آثار شهید مطهری محدود به یک کتاب نمی باشد. بلکه مخاطب را به بحث و پرسیدن و دانستن وادار می کند. این بهترین تأثیری بود که بر زندگی من گذاشت. ایشان ذهن انسان را با این روش می سازد. من 17 ـ 18 ساله بودم که برای آمدن به حوزه تشویق شدم تا بیشتر بدانم. و ایشان تقریبا به هر موضوعی پرداخته است و البته با زبانی ساده. هر رهگذر نیز می داند که ایشان چه می گوید. من از اینترنت فایل ها ی کتاب های استاد را گرفتم و شروع به مطالعه نمودم. بیشتر و بیشتر و هم اکنون نیز به ترجمه ی آن ها می پردازم.
ایشان عالمی بود دلسوز برای مردم و مخاطب و جامعه بشریت. و در آثار ایشان بارها می توان دید که چگونه این مشکلات را باید حل کرد. امروز ما به این دست علما نیازمندیم. همیشه و همه جا.

 

عبد الکریم زهیری – عراق: ( محقق و ناشر آثار استاد به زبان عربی)

من عبدالکریم زهیری اهل عراق، لیسانس و فوق لیسانس خود را در علوم قرآن گرفتم و موضوع پایان نامه ام قصص قرآنی بوده است. در ضمنِ تحصیل با شهید مطهری به عنوان عالمی که توانایی زیادی در پژوهش های علمی دارد آشنا شدم. که حضرت امام خمینی و آیت الله خامنه ای به خواندن کتاب های ایشان سفارش کرده اند. بیش از 100 پژوهش را در مورد ایشان مطالعه کرده ام. در حوزه مطالعاتی خارج از بحث و درس معمول به دنبال کتاب های خوب بودم که با آراء استاد مطهری آشنا شدم از قبیل شهید، پیامبر امّی؛ که بسیار برایم تأثیرگذار بود. پس به دنبال کتاب های ایشان رفتم و در موضوعات عقائد و فلسفه و ... نیز مطالبی از ایشان خواندم. آن ها را خلاصه نموده و به صورت مصاحبه ارائه کردم و سپس این میراث را جمع آوری و تدوین نمودم.
هنگامی که حماسه حسینی را خواندم، در آن مطالب شیرین و عالی فراوانی یافتم. خیلی از دوستان نیز سفارش می کردند که این کتاب را بخوانم. کتاب را تصحیح و تحقیق و چاپ نمودم. کتاب های دیگری نیز مطالعه کردم. که در آن ها ذوق و صبغه ای هنری و عرفانی یافتم. سپس 7 جلد از کتاب هایشان را با تصحیح تحت عنوان رؤی جدیده فی الفکر الإسلامی (دیدگاه هایی نو در اندیشه ی اسلامی) منتشر نمودم. که در عراق و ایران منتشر گردید و دوستان و اساتید دانشگاه بسیاری به من سفارش کردند که بیشتر از این قبیل کار شود. زبان این نویسنده امروزی است و در عراق بسیار مورد قبول و پذیرش.
باید گفت همه ی کتاب های شهید مطهری مؤثر و مفید است. اما بهترین کتاب حماسه ی حسینی است که در عراق تأثیرگذاری وسیعی دارد. عراق کشوری مسلمان است و قضیه ی کربلا و شهادت حضرت امام حسین علیه السلام بسیار مطرح و مورد سوال. که شهید در این کتابشان مطالبی را ارائه نموده اند که هیچ جای دیگری ارائه نشده است.

 

سيد محمد الکاف - اندونزی:

سيد محمد الکاف هستم از کشور اندونزی ، از سال 1384 تا کنون در ایران هستم. من مترجم و نویسنده کتاب هستم و بیش از 40 کتاب ترجمه و بیش از 5 کتاب تألیف کرده ام. هم اکنون نیز در کنار تحصیل مشغول به تألیف و تحقیق هستم. در مدرسه امام خمینی (ره) نیز مشغول پایان نامه دوره ی کارشناسی در رشته علوم قرآن هستم.
اولین کتاب استاد مطهری که مورد توجه من قرار گرفت کتاب نظام حقوق زن در اسلام بود. بیانات استاد و شیوه ی استدلال ایشان برای من منحصر به فرد است. شبهات مطرح در زمینه ی مسائل زنان از قبیل تعدد الزوجات و آزادی را به خوبی پاسخ داده اند.یکی دیگراز کتاب های استاد که تأثیر زیادی بر من گذاشت کتاب انسان کامل بود.
c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari.jpgاستاد مطهری یک عالم به تمام معنی است و تألیفات ایشان نیاز بشری امروزه است. تعداد زیادی از تألیفات استاد هنوز ترجمه نشده است. این در حالی است که کتاب های ایشان بسیار مورد توجه دانشمندان اندونزیایی است.

 

سهیل اسعد – آرژانتین:

سهیل اسعد اهل آرژانتین، بیش از 15 سال است که طلبه هستم. تخصص من فلسفه و عرفان است. در قم درس خوانده و تدریس می کنم. در 20 کشور آمریکای لاتین مشغول کار تبلیغی هستم.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ( از 1984 میلادی ) آثار علمای شیعه مانند امام خمینی و علامه طباطبایی وشهید مطهری به اسپانیولی ترجمه شد. مهم ترین آن ها « انسان کامل » ، « انسان و ایمان » ، « حقوق زن در اسلام » ، « تعلیم و تربیت در اسلام » و تعدادی دیگرکتاب های شهید مطهری می باشد.کتاب هایی در زمینه ی رابطه با معنویت کتاب هایی بود که بسیار بر من تأثیر گذار بود. همانند « انسان کامل » و « انسان و ایمان ». به دلیل خلأ معنوی موجود در آمریکای لاتین کتاب های معنویت بیشتر مورد نیاز و مورد توجه است.

شخصیت شهید مطهری شخصیتی چند بعدی بوده است. ایشان کسی بود که اگر شخصی بخواهد با کل اسلام آشنا شود باید آثار او را مطالعه نماید. شخصیت ایشان دارای عمق در تفکر و سادگی در بیان و ارائه بود. او فیلسوفی بود که از زبان و بیان امروزی استفاده می کرد و مطالب را بسته و مشکل مطرح نمی کرد. باید راه او را از همان سو که به ما نشان داد و از میان ما رفت ادامه داد. شهید مطهری عمل و زندگی اش برایمان راهنماست. کسی که زندگی اش را در راه هدف خود فدا کرد. انشاء الله ما هم بتوانیم راه او را ادامه دهیم.

 

شجاع علی میرزا – کانادا:

شجاع علی میرزا هستم از کانادا و اصالتاً اهل پاکستان هستم. دانشگاه را تا پایان لیسانس در رشته ی فیزیک و کامپیوتر ادامه دادم. 19 سال نیز در حوزه درس خوانده و تدریس می کنم. به ترجمه نیز می پردازم.
در دو سه سال اول انقلاب با کتاب های اسلامی که به انگلیسی ترجمه شده بود آشنا شدم و از جمله ی آنها آثار شهید مطهری بود. آثار ایشان بسیار مهم بود. زیرا أولاً انقلاب مهمی در آن روزها اتفاق افتاده بود که مورد توجه همگان بود. شهید مطهری نیز از پایه گذاران آن بودند. ثانیاً محتوای کتاب های ایشان که بیانی ساده داشت و این دلیل مهمی بود. من متوجه شدم که کتاب های ایشان نه تنها برای گذشته بلکه هم اکنون نیز مورد نیاز است. برای پر کردن و پربار کردن وقت خود به آن کتاب ها پرداختم. اخیرا به ترجمه این آثار نیز پرداختیم از جمله کتاب عدل الهی. در برخی مراحل تحصیلی هم هنوز از کتاب های ایشان استفاده می کنم. آثار متنوع ایشان در فهم اسلام به من کمک کرد. نوشته های ایشان در زمینه ی ولایت و رهبری پایه های مذهب شیعه را برایم روشن ساخت و بعد از آمدن به حوزه نیز توضیحات ایشان و حاشیه بر شرح منظومه و اسفار نیز باعث فهم بهتر گردید.

با مطالعه ی آثار استاد مطهری وقتی به زندگی فکر می کنیم متوجه عنایت ایشان به حقیقت و اخلاص ایشان می شویم. او خود را محدود به گذشتگان و افکارشان نمی کرد؛ تلاش می نمود تا حقیقت را خود بیابد و عقلا با تفکر و عقل گرایی و نگاهی صحیح به حقیقت بررسی کند که بسیار ارزشمند است. مراجعه به آثار علمای سابق مهم است. اما مهم تر این اصل است که به حقیقت برسیم.

این روش شهید مطهری است. و این امر را شهادت ایشان اثبات کرد. و مهم تر این که امام خمینی در مورد آثار ایشان گفته اند: همه ی کتاب های او ارزشمند و مفید است که باید خوانده و تدریس شده و فهمیده شود.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari1.jpgصالح العطاش - اندونزی:

من صالح العطاش از کشور اندونزی هستم . بعد از اتمام دوره کارشناسی در رشته مکانیک، چون علاقه ی زیادی به فلسفه داشتم برای ادامه تحصیل به ایران آمدم.
آشنایی من با آثار شهید مطهری به دوره ی بعد از انقلاب اسلامی ایران باز می گردد. افکار ایشان پس از انقلاب به زبان اندونزیایی در کتاب هایی که آن روزها منتشر می شد به ما می رسید و مورد استقبال و توجه فعالان سیاسی و اجتماعی بوده است. کتاب های ایشان را بررسی کردیم و مخصوصا مباحث فلسفی ایشان را . مباحث اجتماعی مطرح شده توسط استاد دارای ایده های نوین می باشد لذا مورد عنایت مسلمانان اندونزی قرارگرفت.
تفکرات استاد مطهری به جوانان و نیز دانشمندان اندونزی نیز سرایت کرد. از آثار ایشان تفکرات فلسفی ایشان بیشتر مورد توجه و عنایت و اهتمام خاص من بود. مخصوصا کتاب عدل الهی که ترجمه شده است و ایشان در آن، تفکرات معتزله و اشاعره را نقد و بررسی نموده اند و در حقیقت راه معتدل که نه اشعری و نه عقل گرایی محض باشد (همانند آنچه که معتزله به آن گرفتار آمده بودند) را نشان داد. ایشان همچنین افکار و فلسفه ی غرب را نیز نقد نمود و خصوصا نظریه های مادی گرایانه را و چیزی که بسیار جالب بود توانایی ایشان در بیان و شرح فلسفه بود.
تفکرات استاد نسبت به مباحث اجتماعی و نیز مباحث حقوق زن بسیار ارزشمند و قابل توجه می باشد ؛ زیراکه استاد در کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" به خوبی در دفاع از حقانیت اسلام و نسبت به مسائل و احکام زن عمل نموده است. تفکرات شهید مطهری همیشه نوین و مناسب با نیازهای امروزه ی بشر است و این از امتیازات غیرقابل انکار استاد است.

 

عبد الکریم پاس - آرژانتین:

من عبد الکریم پاس اهل آرژانتین هستم. تحصیلاتم را در رشته ی فلسفه ی غرب ادامه دادم و مسیحی کاتولیک بودم. حدود 27 سال پیش نزد آقای ربانی در مسجد توحید مسلمان شدم و بعد به حوزه ی قم آمدم و بعد به تبلیغ می رفتم. از 5 سال پیش در قم هستم و هر سال برای تبلیغ به اسپانیا می روم.
در ابتدای مسلمانی دانشجوی فلسفه بودم. سؤالات موجود در ذهن باعث احساس نیاز به مطالبی عمیق را در من برمی‌انگیخت. در ابتدا فقط کتاب هایی از شهید مطهری به زبان انگلیسی در دسترس بود. اما بعد از مدتی آثار ایشان در همان مسجد توحید به اسپانیایی نیز ترجمه شد. در آن زمان کتاب انسان کامل تأثیر بسیار خوبی بر من گذاشت. همچنین داستان راستان، نظام حقوق زن در اسلام، اسلام و مسأله ی جنسی، فلسفه و روش رئالیسم، گفتارها. البته همه آثار ایشان را وقتی می نگریم می بینیم که مهم و تأثیرگذار می باشد. خصوصا برای ما غربی ها بسیار مفید است. زیرا مخاطب ایشان فرهنگ غرب است و پایه های علمی خوب ایشان و نیز شاگردی امام خمینی بسیار در برآمدن از عهده ی این پاسخگویی مؤثر بوده است.

نفوذ افکار ایشان محدود به زمان و مکان خاصی نیست بلکه در تمامی زمینه ها عمیق و فلسفی و عقلانی عمل کرده اند لذا با زمان اثر نمی پذیرد و استوار خواهد ماند . شبهات جدید را هم اگر بخواهیم پاسخ دهیم می توانیم با مطالعه ی خوب کتاب های ایشان خود به پاسخ گویی برخیزیم. ایشان با شهادتشان بر این مدعای ما امضا و مهر تأیید زدند.

 

جمال حسین – برمه:

جمال حسین اهل « تاون جی » از استان « شامپینه » در جنوب برمه هستم. در هند فوق لیسانس خود را دریافت کردم. و هم اکنون نیز مشغول به تحصیل در مدرسه ی امام خمینی(ره) در قم هستم.
آشنایی من با اساتید و علما و سخنان آن ها در مورد شهید مطهری باعث آشنایی من با استاد شد. همه ی کتاب های شهید مطهری مفید و مؤثر است خصوصا که رهبر معظم ایران در مورد ایشان گفته اند: همه ی دانشجویان وطلاب باید یک دوره از آثار شهید مطهری را مطالعه کنند. من در آن هنگام با کتاب هایی از قبیل جهاد و حیات اخروی و ... آشنا شدم.
می توانم بگویم که تمامی آثار استاد مورد نیاز ماست. البته به نظر من جهاد اولویت دارد. زیرا امروزه جهاد را با تروریسم معنی می کنند. در حالی که شهید مطهری بسیار جالب آن را روشن ساخته اند. مردم به فکر حیات اخروی نیستند که این نیز مطلبی است که در کتاب های ایشان به خوبی روشن شده است.
توضیح در مورد شخصیت شهید مطهری بسیار سخت است، زیرا آب اقیانوس را نمی توان در لیوان جمع کرد. ایشان از لحاظ علمی بسیار والامرتبه هستند. و این یعنی اساتید ایشان قوی بوده اند. این به معنی این است که آبشخور همه این علما که محمد (ص) و آل محمد هستند دیگر غیر قابل تصور خواهد بود. البته هر کسی در راه خدا تلاش کند قطعا پایان راه او در دنیا نیل به مقام شهادت است. و این نشان دهنده ی ظلالت و ناپاکی گروه فرقان که ترور کنندگان ایشان هستند نیز می باشد.

 

محمد منیر حسین خان – سنگال:

محمد منیر حسین خان هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته فقه و اصول از جامعه المصطفی (ص).
در 1982 اولین بار کتاب «نهضت های اسلامی در 100 ساله ی اخیر»، اثر شهید مطهری را خواندم. بعد با کتاب های ترجمه شده به بنگلا مثل جاذبه و دافعه ی علی (ع)، شهید، جهاد، نبیّ أمّی، و ختم نبوت و حیات اخروی، انسان و ایمان را که رایزنی فرهنگی در اختیار ما گذاشت آشنا شدم. از آن به بعد آثار ایشان را که به بنگلا و انگلیسی ترجمه می شد می خواندم.

تفکرات حضرت امام خمینی به اضافه اندیشه شهید مطهری تأثیر عمیقی بر من گذاشت. از این رو با مکتب اهل بیت آشنا شدم. و کم کم به دلیل تأثیر عمیق آثار این دو بزرگوار به سمت پذیرش تشیع کشیده شدم. از نتایج مطالعه آثار ایشان بود که تصمیم بر آمدن به حوزه گرفتم.

ایشان متفکری بزرگ، و نیز فقیه و مجتهد و فیلسوف بزرگی نیز بود. ایشان همه ی زندگی پر بار خود را فدای تعلیم اسلام کرد. که برای اثبات عظمت ایشان قطعه ای از پیام تسلیت امام خمینی (ره) کفایت میکند که فرمودند: شهید مطهری الگو بود در ارائه ی تفکر اصیل اسلامی و در همه ابعاد و جوانب نوشت و کار کرد. اگر بتوانیم باید از آثار ایشان برای همه ی ملت ها استفاده کنیم زیرا در رشد تفکر و اندیشه آن ها و آشنایی شان با اسلام بسیار مؤثر است. بخصوص دانشجویان و روشنفکران متعهد می توانند از کتابهای شهید مطهری استفاده کامل ببرند.

 

ترکان مخلصین - اندونزی:

من ترکان مخلصین اهل اندونزی هستم. توسط مؤسسه « الهادی » به مذهب شیعه گرویدم. و سپس به ایران آمده و در اینجا به تحصیل در رشته کارشناسی ارشد فلسفه و عرفان پرداختم.
به دلیل فراوانی ترجمه های آثار استاد شهید مطهری به زبان مالایو، با مطالعه آثاری از قبیل عدل الهی و مطالبی که مرتبط با مارکسیسم است شروع به مطالعه آثار ایشان نمودم. البته حالا می توانم آثار ایشان را به فارسی نیز بخوانم و فراوان مورد مراجعه قرار دهم. از قبیل فلسفه و منطق و عرفان.

عدل الهی و بحث مربوط به مارکسیسم از مهم ترین مباحثی است که توجه مرا به خود جلب کرد. در میان دانشجویان ما افکار مارکسیستی بسیار انتشار و گسترش یافته است. که کتاب ایشان در مورد نقد اندیشه مارکسیستی بسیار برایم مؤثر بود. مثلا عدل الهی بحث مفصلی در میان جوانان به وجود آورده است و آن ها را به خود مشغول ساخته است.

به دلیل گسترش افکار استاد شهید مطهری 15 نفر از اساتید دانشگاه درباره آراء و اندیشه های شهید مطهری در فلسفه و عرفان پایان نامه نوشته اند. همچنین در موضوع اخلاق نیز مطالبی نگارش شده است. لذا فکر می کنم که فلسفه در میان مردم ما و مطالبی که استاد در این باب بیان نموده است بسیار مورد نیاز خواهد بود.
نهایتاً میتوان گفت حقیقت وجودی استاد شهید مطهری قابل درک نیست ؛ زیرا ایشان در تبیین اندیشه اسلامی یک گنج است. شهید مطهری در انسانیت زنده است؛ و هدف و مقصدش شهادت.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari11.jpgحسن الخان - آذربایجان:

حسن الخان اهل شهر گنجه از آذربایجان هستم. وقتی برای زیارت به قم آمده بودم در امتحان جامعه المصطفی شرکت نمودم و 3 سال است که در مدرسه ی حجتیه مشغول به تحصیل هستم. رشته ی من فقه و معارف است.
پس از رواج ترجمه کتاب های اسلامی از آثار شهید مطهری در گنجه ، در سال 1998 شروع به مطالعه کردم. کتاب هایی از قبیل انسان کامل ، 10 گفتار، 20 گفتار، سیره ی نبوی و حجاب و ....
کتاب انسان کامل روی من بسیار تأثیر گذار بود. زیرا شهید مطهری در این کتاب راه شناختن انسان کامل را معرفی کرده است. و سمبل و شخصیت ایده آل یعنی حضرات پیامبر (ص) و امام علی (ع) را معرفی نموده است. ضمناً اوصاف انسان کامل از قبیل عشق و معرفت و ایمان و ... را نیز به خوبی بیان نموده اند.
کتاب هایی در زمینه ی معنویت و روان و روح انسان بیشترین نیاز امروز ماست. همانند انسان کامل که می آموزد چگونه انسان خود را بشناسد و پس از شناخت ، آن را به جامعه ی خود بیاموزد. همچنین می آموزد که انسان چگونه می تواند آزاده زندگی کند.
گفتار و خاطرات علما در باره شهید مطهری بهترین راه برای شناخت ایشان است ؛ همچنین بیانات امام خمینی (ره) که پس از شهادت ایشان حال امام بسیار غمگین بود.

شهید مطهری می فرمود: اگر یک ساعت تلویزیون ها و رادیوهای جهان را در اختیار من بگذارند می توانم جهان را هدایت کرده و اسلام را معرفی کنم. که این نشان از آمادگی علمی و روحی ایشان دارد.

 

حیدر حب الله- لبنان:

حیدر حب الله از شهر « صور » در جنوب لبنان هستم. در جریان جنبش های اسلامی در دهه ی 80 نیازهای دینی باعث شد که با آثار شهید مطهری آشنا شویم درست همانند دیگر جوانان. ما بُعد عملی اسلام را در کتاب های شهید مطهری یافته بودیم. اولین کتاب هایی که از ایشان شناختم نیز از همین دست بود ؛ همانند حماسه حسینی که نگاه جدیدتری برای ما ارائه نمود .

در گذشته خجالت زده در گوشه ای برای حماسه امام حسین (ع) می گریستیم ؛ اما شهید مطهری آنرا به الگویی زنده تبدیل کرد که هر روز با آن زندگی می کنیم. همچنین کتاب های ایشان درباره مارکسیسم و جامعه و تاریخ که فهم علمی جدیدی از اسلام را در مورد اندیشه غرب و شرق به دست می داد؛ و همه جوانان لبنانی نیازمند آن بودند.

همان چیزی که برای دستیابی به فهمی نو و کامل از دین لازم بود.

اثر گذارترین آثار شهید مطهری کتابهایی هستندکه بُعد عملی اسلام را برای ما تعریف می کنند؛ مانند انقلاب حسینی و امر به معروف و نهی از منکر که نیاز اساسی متدینین بود و بسیاری از آن ها فهم نا مناسب و عملکرد ضعیفی در این زمینه داشتند. اما کتاب حماسه حسینی با آن امر به معروفی که معرفی نمود روش جدیدی در قیام های اجتماعی به ما آموخت. مثلا اصول فلسفه و روش رئالیسم نگاه جدیدی به فلسفه ی اسلامی به دست می داد. از زیباترین آثار شهید مطهری شرح نهج البلاغه است که بسیار زیبا و شفاف و صریح این کتاب عظیم را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

 

غلامحسین متو - هند:

غلامحسین متو اهل کشمیر هند هستم. از ابتدا با کتاب‌های فکری و صبغه انقلابی مأنوس بوده و به آن ها رغبت داشتم. پس از چند سال با کتاب های شهید مطهری آشنا شدم. ابتدا با کتاب نهضت های صد ساله ایشان آشنا شدم و بعد هم دیگران از کلاس های دیگر رغبت یافته و حتی اساتید نیز به این کتاب ها علاقه مند شدند. سپس با آمدن به قم ارتباط من با آثار ایشان بیشتر شد.

در « لکنهو » کتاب های ایشان را از کتاب فروشی ها می خریدم. کتاب هایی که در پاکستان منتشر شده بود را یک سری خواندم و بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. کتاب هایی همانند جاذبه و دافعه امام علی (ع) و نیز نهضت های اسلامی 100 ساله ی اخیر و حماسه حسینی و نیز سیره نبوی و از آن وقت هم آثار ایشان را مطالعه می کنم و هم به مباحثه می پردازم. صبح ها بعد از تلاوت قرآن کتاب های ایشان را که در رابطه با تفسیر است را مطالعه می کنم.

تمامی کتاب های ایشان مرا تحت تأثیر قرار داد. موضوع خاصی نبود. بلکه هر کدام به یک شکل جذابیت مخصوص به خود را داراست. انسان تمایل پیدا می کند که کتاب های ایشان را چند بار بخواند. فکر نو ایشان و مطالب تحقیقی و اخلاص ایشان بسیار مشهود است. من بعضی را چند بار خوانده ام. مباحث اعتقادی و جهان بینی اسلامی را چند بار خوانده ام و عدل الهی را مباحثه نموده ام و توحید را نیز مباحثه نموده ام.
ایشان یک شخصیت اسلام شناس واقعی با عمق علمی زیاد و دلسوز و با اخلاص و معنویت بود که در قلم ایشان می توان اثر آن را به خوبی دید.

 

مصطفی السالوادوری – السالوادور:

مصطفی السالوادوری اهل کشور السالوادور در آمریکای مرکزی هستم. در شهر مقدس قم حدود دو سال و نیم است که در جامعه المصطفی(ص) درس می خوانم؛ ان شاء الله من اولین معمم از اهالی کشور السالوادور خواهم بود. شغل من باستان شناسی است. اما نمایشنامه تئاتر و شعر نیز مینویسم.
الحمد لله کتاب های زیادی از موضوعات مختلف از آثار شهید مطهری به زبان اسپانیایی وجود دارد. یادم هست که 10 سال پیش که مسلمان شدم، یک مجله خواندم. در آن مقاله ای یافتم درباره ی زندگی شیخ شهید آیت الله مطهری که در ایران چاپ شده بود و مانند دیگر موضوعات مختلف ایشان به اسپانیایی ترجمه شده بود.
به وسیله کتب ایشان من با معنای عدالت اجتماعی و شرایط جامعه اسلامی آشنا شدم. زیرا شهید مطهری یکی از بزرگترین جامعه شناسان اسلامی برای همه رده های فکری است. و این از ویژگی های کتاب های ایشان است که همه از دانشمند و مردم عوام هم حرف هایش را می فهمند.

کتاب داستان راستان کتابی است که مبنای هر داستان آن یک حدیث است و شهید مطهری با آن قصه ای را آغاز کرده و به پایان می رساند . این کتاب خیلی ویژه و مهم است زیرا می توان به وسیله آن اسلام را به مسلمانان و غیر مسلمانان نیز معرفی کرد. و همه آن ها حتی غیر مسلمانان نیز می توانند از آن استفاده کنند. هر بار که کسی را می بینم یک نسخه از کتاب داستان راستان را به آن ها می دهم. و این کتاب برای همه آن ها بسیار جالب است.

کتاب های شهید مطهری پایه های علمی قوی به ما می دهد که می توانیم با آن برای مسلمان و غیر مسلمان نیز تبلیغ کنیم. می توان با کتاب های ایشان فهمید که بزرگان دین اسلام چگونه می اندیشیده اند.

به طور مثال من اولین مسلمان السالوادوری هستم و ما تنها مرکز اسلامی شیعه را در آن جا تأسیس کردیم و سخنان شهید مطهری بسیار برای تبلیغ مفید بوده است.

 

سید منذرحکیم - عراق:

من سید منذرحکیم اهل عراق هستم . در حوزه با کتاب های شهید مطهری آشنا شدم. و مقاله ای از ایشان خواندم با نام دین، خورشید بی غروب که عمیق و پرمحتوا و پربار بود و عمق شخصیت شهید را مشخص می کرد. این مقاله ابتدای راه شناخت من با شهید مطهری بود. سپس به مطالعه آثار ایشان پرداختم که به مقدار محدودی به دست ما می رسید؛ از جمله حاشیه ایشان بر اصول فلسفه و روش رئالیسم که دقت علمی ایشان را مشخص می نمود. فلسفه اسلامی و معاصر که در برابر فلسفه های وارداتی می ایستاد.

کتاب های شهید مطهری وسعت و گستردگی شخصیت و اشراف ایشان بر افکار فلسفی و تسلط بر مطالب استاد خود ( علامه طباطبایی ) را نشان می داد.
آثار علمی به جا مانده از شهید مطهری متنوع و بسیار است، که هر یک از آن ها چه برای خواننده متخصص و یا معمولی تأثیر خوبی می گذارد. در واقع می توان گفت که سهل ممتنع است و عمیق ، روش مند و جامع نیز هست که تأثیرگذاری آن را افزایش می دهد. این کتابها در واقع سخن رانی های استاد میان جوانان و متخصصان علوم در عصر خود بوده است؛ که ضمن اینکه بسیار پربار بود نیاز آن ها را نیز برآورده می کرد.
من شاگرد شهید مطهری و هنوز نیازمند آثار ایشان هستم. چه آثار فلسفی ایشان و چه تفسیری و چه اخلاقی. چه از لحاظ روش آموزشی و ابداع و نوآوری که در کارهایشان هست و صبغه ی قرآنی که بر همه ی آثارشان سایه انداخته است. همه تأثیرگذار است.

شهید مطهری تأثیر بزرگی بر جامعه ی ایران دارد که می تواند در جاهای دیگر دنیا نیز مؤثر واقع شود. زیرا او انسانی بود پربار و با دیدی جامع که همیشه مفید است. مقدمه ای که بر جهان بینی توحیدی نگاشته است، فلسفی و کلامی و دینی و مدرن و امروزی است. عدل الهی ایشان که انسان های با فرهنگ را در زمینه های مهمی راهنمایی می کند.

در فلسفه آثار ایشان با منطقی قوی در مقابل حملات اندیشه های فلسفی مهاجم ایستاده است. نگاه جامع و رویکرد همه جانبه و پربار و عمیق ایشان بسیار موثر است. باید آثار شهید مطهری را در سرتاسر جهان منتشر کرد و به مطالعه و بحث و تدریس آن ها پرداخت.

 

در ادامه دیدگاههای مطهری شناسان غیر ایرانی؛ با نظرات چهار نفر از خواهران مشغول به تحصیل در «جامعه الزهراء العالمیه» نیز آشنا میشویم.

شایان ذکر است این خواهران ارجمند بنا به دلایل شخصی از معرفی خود معذور بودند.

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_ashkhas_motahari7.jpgخانم تازه مسلمان – آذری :

مدتی بود که به اسلام رو آورده بودم؛ ولی معلوماتم در مورد حقیقت ها و درستی ها خیلی کم بود. می خواستم هر چیزی را زود تر و به درستی بدانم. مایل بودم یک منبع فکری مطمئن داشته باشم که من را زود تر و دقیق تر به حقیقت برساند.
یک روز برایم گشایشی حاصل شد؛ یکی از دوستانم را در حال مطالعه کتابهای شهید مطهری دیدم. او مرا راهنمایی کردکه بخش مخصوص آموزش اندیشه مطهری به زبان فارسی دائر شده است.
شهید مطهری یک روحانی بسیار عالی و از قوی ترین علمای ایرانی است که میتوان به کتابهایش به عنوان بهترین منبع رجوع و از آنها استفاده کرد. تصمیم گرفتم که از برکات این آقا بهره مند شوم.

استاد بزرگوار شهید مطهری، دل مرا شدیداً به سوی خود جذب نمود؛ یک محبت و احترامی به این آقا قائل شدم. از طرف این شهید بزرگوار به من برکات زیادی رسیده؛ توفیق مطالعه کردن آثار ایشان را پیدا کردم. به منابع حقیقی راه پیدا کردم. شبهاتی که داشتم برطرف کرد. سوالاتی را که بی جواب داشتم، پاسخ داد. ندانسته هایم را به من آموخت. این آقا ایده آل من است.

 

خانم مسلمان – کشمیری:

استاد شهید مطهری، یک شخصیت بزرگ بودند که تمام عمر خودشان را در راه اهداف مقدس اسلام صرف کردند. واقعا وقتی که ما کتابهای ایشان را مطالعه می کنیم، به تعجب در می آییم که ایشان قدرت بیان فوق العاده ای داشتند؛ چطور به تحریفات و انحرافات پاسخ دادند؟ این موضوع برای ما درس بزرگی است، که استاد مطهری با جوانان مانند جوانان صحبت می کردند؛ با بزرگان مانند بزرگان صحبت می کردند؛ حتی در مورد خانم ها خیلی کتابها نوشته اند. و یا در کتابهای دیگر هم در مورد زنان مطالب ارزنده ای ذکر کرده اند. استاد مطهری تقریبا در مورد هر موضوعی سخن گفته اند. واقعا هرچقدر که ما در مورد شهید مطهری بنویسیم و یا بخوانیم هنوز خیلی کم هست. باید کتابهای شهید مطهری را بخوانیم تا بتوانیم به راه و هدف متعالی برسیم.

 

خانم مسلمان – پاکستانی :

شهید مطهری از متفکران بسیار برجسته ای بودند که تمام زندگی شان را در راه خدا صرف کردند و با سعی و کوشش با انحرافات مبارزه سرسختانه کردند. ما مثل شخصیت شهید مطهری در اسلام کمتر نظیری داریم که زندگی شان را همیشه به نوشتن کتابها صرف می کردند. وقتی که ما در باره زندگی ایشان مطالعه می کنیم، مطالب آن در وجود خودمان هم جلوه پیدا می کند. ما ازآثار شهید مطهری باید خیلی استفاده بکنیم تا بتوانیم مثل ایشان باشیم و از تاریخ هم آگاه شویم. شهید مطهری واقعا خیلی شخصیت ارزنده ای بودند.

 

خانم تازه مسلمان – تانزانیایی :

آیت الله شهیدمطهری شخصیتی بود که عمر ارزنده خود را در راه هدف مقدس اسلام صرف کرد و با انحرافات مبارزه کرد. او با کلام خود قلبهای مرده را زنده کرد و دردهای روحی و فکری را از بین برد. شخصیت و حکمت مطهری با به شهادت رسیدن ایشان از بین نخواهد نرفت.

 

منبع: نسیم مطهر / بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری / 1391

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com