• «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره

muntesuri3.png.jpg

در کتاب «خداي بدون دست» نوشته«ماريا مونته سوري» ده قانون با هدف يکي شدن مخاطب (از کودکي تا دوره جواني) ذکر شده است، که بر اساس هر کدام از اين اصول مجموعه اي از بازي ها و فعاليت هاي آموزشي غيرمستقيم براي کودکان طراحي شده است. در کشور ما به جز مجموعه لوازم کمک آموزشي نسبتاً گران قيمت مونته سوري و چند آلبوم و همين بازي ها هيچ نمي يابيد!

آنچه از مونته سوري در ايران به خانواده هاي مذهبي اعلام مي شود شامل همين يک بخش کوتاه از رزومه و روش کاري وي است. حتي اخيرا پخش مجموعه تلويزيوني زندگي ماريا مونته سوري با حذف بخش تاريک حيات وي و مواردي سانسوري همچون زندگي بي قيد و ضد خانوادگي خانم مونته سوري در جامعه کاتوليک و به شدت مذهبي ايتاليا در دوره پيش از جنگ جهاني دوم، از شبکه آموزش صدا و سيما آغاز شده است!

 

روش آموزشي مونته سوری؛

مبدع روش آموزشي «مونته سوري» يک پزشک زن ايتاليايي به نام “Maria Montessori”.   است. زندگي حرفه اي او داراي دو بخش است. وي تا پيش از30 سالگي از معدود زناني بود که در اروپا موفق شد در رشته پزشکي تحصيل کند. به واسطه علاقه به کودکان، آموزش گروهي از بچه هاي عقب مانده ذهني را در يکي از محلات فقيرنشين ايتاليا برعهده گرفت. تنها نکته مثبت روش مونته سوري در همين مدرسه يک کلاسه ی محقر، ابداع شد. وي مجموعه اي از وسايل و ابزار کمک آموزشي را براي آموزش مفاهيم ابتدايي رياضيات و مهارت هاي زندگي ابداع کرد تا بدين وسيله همگرايي کودکان را در قالب آموزش هاي مبتني بر «تجربه گرايي» و بازي هاي فردي جلب کند.

مونته سوري دخالت در امر تربيت کودکان را امري در تضاد با آزادي ذاتي وي مي دانست و به همين جهت با روش تربيتي ديني شامل «بشارت و انذار» مخالفت جدي مي ورزيد.

آنچه از مونته سوري در ايران به خانواده هاي مذهبي اعلام مي شود شامل همين يک بخش کوتاه از رزومه و روش کاري وي است. حتي اخيرا پخش مجموعه تلويزيوني زندگي ماريا مونته سوري با حذف بخش تاريک حيات وي و مواردي سانسوري همچون زندگي بي قيد و ضد خانوادگي خانم مونته سوري در جامعه کاتوليک و به شدت مذهبي ايتاليا در دوره پيش از جنگ جهاني دوم، از شبکه آموزش صدا و سيما آغاز شده است! تصوير زني صبور، دانشمند و فداکار با سيمايي شبيه به «فرشته مهربان» کليشه ثابت صحنه هاي ناب اين سريال است.

 

c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_Montessori.jpg مونته سوري اصلي!

ماريا در ايتالياي کاتوليک که حتي «طلاق» را بر اساس قوانين کليسا به رسميت نمي شناخت بدون ازدواج صاحب فرزندي پسر از دوست خود شد و ناچار فرزند وي، ماريو در دهکده اي دور از خانواده نگهداري شد. اکنون چند سطر از زندگي حقيقي و بدون سانسور ماريا مونته سوري را از کتاب زندگي نامه وي که توسط تنها فرزندش نگارش شده و در صفحه اختصاصي اش در دانشنامه ويکي پدياي انگليسي منتشر شده، مرور ميکنيم. 

سطوري که بنا بر سياست هاي برخي مديران بهايي بخش فارسي ويکي پديا هرگز به زبان فارسي ترجمه نشد... «ماريا مونته سوري در جواني هوادار تفکرات «ژان ژاک روسو» فرانسوي بود. روسو را در جهان بنيانگذار تفکر مدرنيته و دوران مدرنيسم و از متفکرين پلوراليست بر مي شمارند. وي در مسئله تربيت کودک داراي تزهاي عجيب و شخصي مبتني بر تجربه گرايي محض بود، به شکلي که هر پنج فرزند خود را پس از تولد به يتيم خانه هاي آن دوران فرانسه سپرد که از وضعيت فاجعه باري برخوردار بودند! روش آموزشي مونته سوري پس از برخورداري از شهرت نسبي، هواداراني صاحب رتبه و شهير يافت. از جمله «زيگموند فرويد» که به علت تاکيد جدي در روش مونته سوري بر «تجربه گرايي» از حاميان جدي و مشوقين وي به شمار مي رفت.

فرويد را شايد از مناظر مختلف بتوان مهم ترين روانشناس غربي ناميد که بخش اعظمي از علوم اومانيستي را مديون خود کرده است. او در کتاب «آينده يک پندار» منشا دينداري و خداباوري را احساس درماندگي انسان مي نامد.

يعني همان احساس ترس کودک و نياز به «پدر نيرومند» که حالتي مستمر و مداوم يافته و همگاني شده است. همچنين در کتاب «توتم، تابو و موسي و يکتا پرستي» منشأ دين را نوعي بيماري وسواسي انگاشته که عموميت يافته است(!) پس تلاش بي شائبه فرويد براي همه گير شدن روش آموزشي مونته سوري در جهان، چندان بي پايه و اساس نيز نبوده و بنا بر اطلاعات بعدي درخواهيد يافت که وحدتي ايدئولوژيک پشت اين حمايت ها نهفته است.

 

علي رغم تشکيل مدارس زنجيره اي مونته سوري، به علت درگيري با حکومت موسيليني، ماريا ايتاليا را ترک کرد. سپس به دعوت رئيس «انجمن تئوسوفي» هند براي فرار از تبعات جنگ جهاني به اين کشور سفر کرد. دقيقاً در همين سال بود که «آن بيسانت»، دوست صميمي ماريا مونته سوري، پس از مرگ مادام بلاواتسکي جادوگر، به مقام رياست انجمن تئوسوفي رسيد! بلاواتسکي پيش از بيسانت رئيس فرقه تئوسوفي بود. وي يک فراماسون کاباليست بود، که «کابالا» را کتابي از جانب خدا مي دانست و ارتباط با شيطان (لوسيفر) را مسيري مطمئن براي درک دانش کيهاني برمي شمرد.

بر اساس کتاب خاطرات مونته سوري که توسط پسرش ماريو نگارش شده وي از 30 سالگي در رم به واسطه دانشجوي هندي همدوره اش در رشته فلسفه در دانشگاه رم به «فرقه تئوسوفي» علاقه مند شده بود. اما به صورت رسمي در سال 1907 يعني زماني که 37 ساله بود به عضويت اين فرقه درآمد.»

 c_400_300_16777215_00_images_mataleb_mouzu_muntesur3.png.jpg

سيستم آموزشي فراماسونري؛

اما چرا «تئوسوفيسم» تا اين اندازه در دنياي امروز نيز مهم محسوب مي شود؛ تا حدي که هم اکنون در اروپا نيز متخصصين بسياري در خصوص کيفيت و کميت ارتباط روش آموزشي مونته سوري و آموزه هاي تئوسوفيستي به مطالعه و ارائه مقاله مشغول هستند؟ انجمن تئوسوفي بخشي از تشکيلات جهاني فراماسونري است که ايده «دين جهاني» را در طول ساليان پرورانده است.

تئوسوفيسم ملغمه اي از مسيحيت و يهود و اسلام تحريف شده است که آموزه هاي شيطاني «کابالا» در قالب بخش هايي از آيين هندو و بوديسم به آن اضافه شده است. مروجين تئوسوفيسم در ايران گروهي از صوفيان بهائي، فرقه مريميه و برخي ديگر از انجمن هاي فراماسونري تحت الحمايه انگليس مي باشند. جالب اينجاست که تئوسوفيسم نيز همچون بهائيت، زاده انگليس در «کمپاني هندشرقي» است!

ماريا پس از اقامت در هند تحت حمايت انجمن تئوسوفي نام روش تربيتي خود را - مطابق مراحل آموزشي اين فرقه - به «آموزش کيهاني» تغيير داد و هدف از آموزش هاي مرحله اي سيستم مونته سوري از بدو تولد تا 24 سالگي را «جذب ذهن کودک» به جهت انطباق هر چه بيشتر با حقايق کيهاني اعلام کرد! اينجاست که همه گيري جهاني شيوه آموزشي مونته سوري که خود مقلد مهم ترين نظريه پرداز تمدن سکولار غرب و تحت الحمايه عرفان کيهاني صهيونيستي است جالب مي شود!

مونته سوري پس از بازگشت از هند، تحت تاثير شرايط پايان جنگ جهاني و ايده «نظم نوين جهاني» فراماسون ها «آموزش هاي حل تعارض و فرهنگ صلح» را نيز با هدف «آموزش و پرورش براي يک دنياي جديد» به مونته سوريِ تئوسوفيستي شده، اضافه نمود. به اين ترتيب وي از يک معلم مدرسه مبتکر، تبديل به يکي از مجريان مهم ايده نوظهور «نظم نوين جهاني» شد. تنها پس از طي اين مراحل بود که مونته سوري مفتخر به دريافت «مدال افتخار خانواده سلطنتي ملکه انگلستان در امر آموزش کودکان» و «مدال افتخار يونسکو» شد. علاوه بر اين که دوبار کانديد دريافت جايزه صلح نوبل نيز گرديد.

 

آموزش کيهاني؛

با وجود اين رزومه هولناک، ذکر اين نکته ضروري است که درک اشکالات فلسفي، ديني و روانشناختي روش آموزشي مونته سوري بدون تسلط بر آموزه هاي فرق ضاله ميسر نيست. بنابراين هيچ خرده اي بر مربيان مهدهاي کودک و معلمين مدارس مونته سوري که به علت ضعف منابع و مراجع فارسي موجود در فضاي آکادميک کشورمان، قادر به تشخيص و تميز انحرافات اين روش آموزشي مشهور نبوده اند، وارد نيست. اين يک بحث علمي کارشناسانه است که طبيعتا بايد توسط نخبگان حوزوي و دانشگاهي کشور آشکار شده و به موقع از شيوع و همه گير شدن آن جلوگيري مي شد.

اصول اديان الهي بر سه محور استوار است؛ توحيد، نبوت و معاد! پايه همه اديان الهي اعتقاد به خداي واحد و تجربه ناپذير است که با اولين اصل مونته سوري يعني تاکيد بر «تجربه گرايي»در تضاد است. حال آن که چه در يهود و مسيحيت و چه در دين اسلام، آموزش توحيد به کودک در سنين ابتدايي آغاز مي شود. 

 

نام جزوات تهيه شده توسط مرکز جهاني مونته سوري «آموزش کيهاني» يا «cosmic education» است. آموزش کيهاني از مناظر مختلفي به «عرفان کيهاني» که اتفاقاً اخيراً در کشورمان نيز با انتشار شبکه اي مشهور شده بود همخواني متني دارد. در مونته سوري نيز همچون عرفان کيهاني، تفکر اومانيستي «خودمحوري» در فضاي کيهاني به شدت ترويج مي شود به نحوي که در دوره تربيت مربي مونته سوري، معلم از هر نوع آموزش مداخله جويانه اي نهي مي شود.

در جزوه عرفان کيهاني نيز مي خوانيم : « تو تنها کسي هستي که مي تواني راهبر و مدير خود باشي ....هيچ کس نمي تواند مدير وکارشناس تو باشد و لحظه اي که مخالف اين فکر کني قدرت و انرژي خود را تلف کرده اي.... موقعي که نمي داني چه کاري بايد انجام دهي يا چطور يک موقعيت خاص را اداره کني يا چه مسيري را در پيش بگيري يا چگونه چيزي را اثبات کني يا هرآنچه که ممکن است در آن نياز به راهنمايي داشته باشي ... با استفاده از اصول پايه «راز » و خواستن خودت قابل انجام است. تو، به تمامي خرد و عقل دسترسي داري .... به کل دانش و معرفت بشري....تمام نيروي عظيم کائنات در درون توست...به اين دليل است که تو خود راهبر و مدير خودت هستي!»

 

از عرفان کيهاني به کابالا!

حال بازگرديم به جزوات تربيت معلم مونته سوري: در کتاب «خداي بدون دست» نوشته ماريا مونته سوري ده قانون با هدف يکي شدن مخاطب (از کودکي تا دوره جواني) ذکر شده است که بر اساس هر کدام از اين اصول مجموعه اي از بازي ها و فعاليت هاي آموزشي غيرمستقيم براي کودکان طراحي شده است. در کشور ما به جز مجموعه لوازم کمک آموزشي نسبتاً گران قيمت مونته سوري و چند آلبوم و همين بازي ها هيچ نمي يابيد! بنابراين درک فلسفه پشت پرده هر کدام از اين بازي هاي به ظاهر ساده طبيعتاً از همگان برنمي آيد. 

«وقتي با جهان هستي همسو شويد مورد حمايت ابر، باد، خورشيد، ماه، آسمان و فرشتگان قرار مي گيريد. براي کمک گرفتن از تمام انرژي هاي جهان هستي و رشد و تعالي بايد 10 قانون را در نظر داشته باشيد: 

مرحله يک؛ هدف از آموزش هاي ژئوفيزيکي: آموزش قوانين طبيعت براي اطاعت و حرکت به سمت يکي شدن با کيهان است.»

بازي طراحي شده شامل آزمايش سايش سنگ هاست که به کمک آن به کودکان بخشي از تئوري «پيدايش جهان بدون خدا (بيگ بنگ)» آموزش داده مي شود. تنها آموزه اين بازي اين است که جهان از سنگ سخت ثابتي تشکيل نشده است، بلکه اين سنگ قابل سايش و شکل پذير است. کما اين که جهان نيز همين گونه به وجود آمده است!

جالب توجه است که در سايت يکي از مراکز تربيت معلم مونته سوري در ايران، ذيل عکس بازي مربيان با لوازم مونته سوري اين جمله به چشم مي خورد: «مونته سوري به ارتباط اصيل و ذاتي انسان با طبيعت بر ميگردد.» اتفاقاً در جزوه «آموزش کيهاني مونته سوري» نيز از تصوير «درخت زندگي کابالا» براي توضيح «مرحله جذب در طبيعت» استفاده شده است که نمادي جهاني از عرفان يهودي به منظور ارتباط گيري با شيطان است!

 

اومانيسم خالص!

مرحله دو؛« آموزش توانايي هاي انسان: همه چيز توسط انسان به صورت فيزيکي يا با بهره گيري از قدرت تخيل و ذهن اختراع شده است. اختراع، ميوه تخيل است.»

اين يک جمله را مي توان خالص ترين مفهوم برآمده از «اومانيسم» ناميد! اومانيسم (humanism) در فارسي به صورت اصالت انسان، انسان گرايي، انسان مداري ،آدميت و خود بنيادي ترجمه شده است.

«مکتب اومانيسم»، انسان را محور ارزش ها قرار مي دهد؛ يعني اصالت در همه حال به اراده و خواست او داده مي شود. در اين نظريه همه چيز از انسان شروع شده و به انسان نيز ختم مي شود و هيچ حقيقتي برتر از انسان وجود ندارد. بنابراين اومانيسم در مقابل مکتب دين که بر اساس خدا محوري مي باشد قرار گرفته است.

جالب توجه است که مونته سوري هر گونه مداخله در مسير تربيت کودک و آموزش مستقيم خوبي ها و بدي ها به روش ديني «بشارت و انذار» را به دليل برتري ذاتي انسان بر خدا، (!) نفي مي کند. 

مرحله سه؛ تاريخ خلقت: يکي از مهم ترين تفاوت هاي خداباوران و دين ستيزان در سراسر جهان هستي، در شيوه نگرش دو گروه به داستان پيدايش است. در جزوه آموزش کيهاني مونته سوري از تصوير خلقت خود به خودي جهان، با نمادگرايي ويژه اي رونمايي مي شود. در ذيل اين تصوير آمده آمده است: «فرشتگان نمايندگان جنبش هوا هستند که با گرم و سرد کردن پوسته زمين حيات را به وجود آوردند.»

مونته سوري در تأييد اين نگاه ضد خدايي مي گويد: «هوش بشر به مرحله تکامل نهايي و قدرت حداکثري خود رسيده و امروز در مرحله اي قرار داريم که مي توانيم بر انرژي جهان تسلط يافته و بر راز هستي نفوذ يابيم. اين انساني است، که نه تنها از دنياي پيراموني خود لذت مي برد، بلکه از قدرت تغيير مقصد نيز برخوردار است...اين انساني است که عامل کيهاني است و طبيعت را خلق مي کند.»

اين خطرناک ترين وجهه کابالايي عرفان مونته سوري است، که در حقيقت از هدف نهايي خود از آموزش کودکان تا 24 سالگي رونمايي مي کند.

 

شايد جالب باشد که بدانيد تئوسوفيست ها نيز همچون پيروان بسياري از اديان الهي به ظهور موعود، معتقد هستند. در اوايل ۱۸۸۹ بلاواتسکي، رئيس فرقه تئوسوفي، به طور عمومي اعلام کرد که هدف از تاسيس انجمن آماده کردن بشريت جهت پذيرش معلمي جهاني بوده است. براساس دکترين تئوسوفيسم، اين فرقه جنبه آشکاري از يک ماهيت معنوي پيشرفته–مايتره- است که در فواصل معين بر روي زمين به منظور هدايت تکامل نوع بشر ظهور مي کند. به نظر مي رسد رسالت تئوسوفيسم آماده سازي نسل بشر براي ظهور «دجال» يا «ضدمسيح» است.

آنها امر تربيت کودکان را به صورت وظيفه اي ذاتي براي آماده ساختن نسل جديد بشر به عنوان «عوامل کيهاني» فراهم کننده ملزومات ظهور شيطان، برعهده گرفته و در اين راه همچون مونته سوري از اعلام اين که به دنبال تبديل انسان ها به «عوامل کيهاني» هستند هيچ باکي ندارند.

گذشته از بخش کوچک اسناد افشا شده از ابتدا و انتهاي گفتمان تربيتي مونته سوري ذکر يک نکته براي آنها که هنوز قانع نشده اند ضروري است.

در شرايطي که فضاي هجمه به دين، فرهنگ و عقايد انساني تبديل به زيست بوم جهاني زندگي بشري گشته آيا هيچ مسلمان عاقلي را مي توانيد بيابيد که «تربيت فرزندان» خود را به روش مورد علاقه بنيانگذاران بي تمدني فعلي غربي واگذار کند؟! حتي اگر هرگز کتب شهيد مطهري بر ضد اصول تمدن غرب همچون «اومانيسم» و «ماترياليسم» را مطالعه نکرده باشيم، باز هم براي عدم برون سپاري وظيفه خطير تربيت فرزندان ايراني و نه حتي «مسلمان» خود به فرويد و مونته سوري و روسو و لکان هزاران مدعا در دل خود خواهيم يافت. علاوه بر اين که حذف نقش بهائيان به عنوان مهم ترين فرقه حامي ترويج روش آموزشي مونته سوري در ايران نيز موضوعي مهم و غير قابل چشم پوشي است. 

   منبع:روزنامه كيهان، شماره 20895 به تاريخ 22/7/93، صفحه 6 (اجتماعي) 

دیدگاه‌ها   

+3 #1 زهرا براتی 1395-04-19 18:51
باسمه تعالی
با سلام
واقعا متشکرم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com