• اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.
  اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی و محکم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور.

  نقطه‌ى کانونى اقتصاد مقاومتى عبارت است از درون‌زایى در کنار برون‌گرایى. درون‌زایى به معناى انزواطلبى تعبیر نشود؛ درون‌زایى با نگاه به بیرون و با گرایش به بیرون جامعه امّا تکیه به توانایى درونى و به ظرفیّت درونى.

  (بیانات رهبری- 1393/01/06)

 •                                      واجب همیشگی
  واجب همیشگی
 • (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)
  (مقام معظم رهبری ۱۳۸۰/۰۲/۲۸)

  پیامبر اکرم این هدف را دنبال میکرد که هرجا زمینه مساعد بود، بذر اندیشه و عقیده را بپاشد؛ با این امید که در زمان مساعد، این بذر سبز خواهد شد. هدف این بود که پیام آزادی و بیداری و خوشبختی انسان به همه دلها برسد.

 • «احساس خطر میکنم!»
  «احساس خطر میکنم!»

  «حرکت جامعه باید به سمت آن تعالی و آن ارزشها، حرکت به سمت بالا باشد؛ حرکت مثبت باشد. این حرکتهای به سمت پائین، همان بیماریهائی است که برای نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید؛ و این خطر برای نظام اسلامی است؛ مردم باید بیدار باشند.» مقام معظم رهبری ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

 • نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
  نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرتهای مسلّط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی‌آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است. (مقام معظم رهبری1387/12/14 )
 • اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
  اصول هفتگانه امام خمینی| اسلام ناب
 • السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
  السلام علیک یا ثارالله وابن ثاره
 • «حوزه‌ی علمیه انقلابی»
  «حوزه‌ی علمیه انقلابی»

   «اگر بخواهیم نظام اسلامی همچنان «اسلامی و انقلابی» بماند باید حوزه‌ی علمیه «انقلابی» بماند؛ زیرا اگر حوزه‌ی علمیه انقلابی نماند، نظام در خطر «انحراف از انقلاب» قرار خواهد گرفت.» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

 • اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها
  اراده الهی بالاتر از همه‌ی خواست‌ها

  «قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ» (ال عمران‏26)

شرح مختصر زندگانى استاد مرتضی مطهری
استاد شهيد آية اللّه مطهرى در 13 بهمن 1298 هجرى شمسى مطابق با 12 جمادى الاول 1338 هجرى قمرى(1920 میلادی) در شهرستان فريمان در نزدیکی شهر مقدّس مشهد در يك خانواده اصيل روحانى چشم به جهان ‏گشود. پس از طىّ دوران طفوليّت به مكتبخانه رفته و به فراگيرى دروس ابتدايى ‏پرداخت. در سن دوازده سالگى به حوزه علميّه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدّمات علوم اسلامى اشتغال ‏ورزید. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديد حکومت وقت رضا شاه پهلوی با روحانيّت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديكان، براى تكميل تحصيلات خود عازم حوزه علميّه قم ‏شد.
در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آية اللّه العظمى بروجردى (در فقه و اصول) و مرحوم حضرت امام خمينى (به مدت دوازده سال در فلسفه ملّا صدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و مرحوم علّامه سيّدمحمدحسين طباطبائى (در فلسفه بوعلى و فلسفه تطبیقی) بهره ‏گرفت. استاد شهيد مدتى نيز از محضر مرحوم آیت اللّه حاج ميرزا على آقا شيرازى در اخلاق و عرفان بهره‏هاى معنوى فراوان برد. از اساتيد ديگر استاد مطهرى مى‏توان از مرحوم آيت اللّه‏ سيّدمحمّد حجّت (در اصول) و مرحوم آيت اللّه سيدمحمّد محقّق داماد (در فقه) نام برد. وى در مدت اقامت خود در قم علاوه بر تحصيل علم، در امور اجتماعى و سياسى نيز مشاركت فعال داشت.
در سال 1331 در حالى كه از مدرّسين معروف و از اميدهاى آينده حوزه به شمار مى‏¬رفت. به دلایلی از جمله مشکلات معیشتی به تهران مهاجرت كرد. در تهران به تدريس در مدرسه مروى – که در آن علوم حوزوی آموزش داده می¬شد- و نیز تأليف و سخنرانيهاى تحقيقى ‏پرداخت. در سال 1334 ایشان اولین جلسه از جلسات تفسير قرآن خود را برای دانشجويان برگزار ¬کرد. در همان سال، تدريس خود در دانشكده الهيّات و معارف اسلامى دانشگاه تهران را آغاز ‏¬نمود. در سالهاى 1337 و 1338 كه انجمن اسلامى پزشكان تشكيل گردید. استاد مطهرى از سخنرانان اصلى اين انجمن و در طول سالهاى 1340 تا 1350 سخنران منحصر به فرد اين انجمن بود و بخشی از آثار استاد محصول همین جلسات است.
از سال 1341 كه نهضت امام خمينى آغاز گردید استاد مطهّرى به طور فعّال در كنار امام بود به طورى كه مى‏توان سازماندهى قيام پانزده خرداد در تهران و هماهنگى آن با رهبرى امام را مرهون تلاشهاى او و يارانش دانست. در ساعت 1 بعد از نيمه شب روز چهارشنبه پانزده خرداد 1342 به دنبال يك سخنرانى مهيج عليه شخص محمدرضا شاه به وسيله پليس دستگير شده و به همراه تعدادى از روحانيون تهران زندانى گردید. پس از 43 روز به دنبال مهاجرت علماى شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه ساير روحانيون از زندان آزاد شد.
پس از تبعيد امام خمينى به خارج از كشور در 13 آبان 1343 مسؤوليت استاد مطهرى و يارانش سنگينتر شد. در اين زمان وى به تأليف كتاب در موضوعات مورد نياز جامعه و ايراد سخنرانى در دانشگاهها و مساجد مختلف ادامه داد. به طور كلى استاد شهيد كه به يك نهضت اسلامى معتقد بود نه به هر نهضتى، براى اسلامى كردن محتواى نهضت تلاشهاى ايدئولوژيك بسيارى نمود و با كجرويها و انحرافات مبارزه سرسختانه كرد. در سال 1346 به كمك چند تن از دوستان اقدام به تأسيس حسينيه ارشاد نمود.
در سال 1348 به خاطر صدور اعلاميّه‏اى با امضاى ايشان و حضرت علامه طباطبائى و آية اللّه حاج سيد ابوالفضل مجتهد زنجانى مبنى بر جمع¬آوری اعانه براى كمك به آوارگان فلسطينى و اعلام آن طىّ يك سخنرانى در حسينيّه ارشاد، دستگير شد و مدتی در سلول انفرادی به سر برد. از سال 1349 تا 1351 برنامه‏هاى تبليغى مسجد الجواد را به عهده داشت و غالبا خود سخنران اصلى بود تا اينكه آن مسجد و به دنبال آن حسينيّه ارشاد تعطيل گرديد و بار ديگر استاد مطهرى دستگير و مدتى در بازداشت قرار گرفت. پس از آن استاد شهيد سخنرانيهاى خود را در مسجد جاويد و مسجد ارك و غيره ايراد مى‏كرد. بعد از مدتى مسجد جاويد نيز تعطيل گرديد. در حدود سال 1353 ممنوع المنبر گرديد و اين ممنوعيّت تا پيروزى انقلاب اسلامى ادامه داشت.
از مهمترين خدمات استاد مطهرى در طول حيات پربركتش ارائه ايدئولوژى اصيل اسلامى از طريق درس و سخنرانى و تأليف كتاب بود. اين امر خصوصا در سالهاى 1351 تا 1357 به خاطر افزايش تبليغات گروههاى چپ و پديد آمدن گروههاى مسلمان چپ زده و ظهور پديده التقاط به اوج خود رسید. پس از حضرت امام، استاد مطهرى اولين شخصيتى بود كه به خطر سران سازمان موسوم به «مجاهدين خلق ايران» پى برد و ديگران را از همكارى با اين سازمان باز مى‏داشت و حتى تغيير ايدئولوژى آنها را پيش‏بينى نمود. در اين سالها استاد شهيد به توصيه امام خمینی مبنى بر تدريس در حوزه علميّه قم، هفته‏اى دو روز به قم عزيمت کرده و درسهاى مهمّى در آن حوزه القا نمود، و همزمان در تهران نيز جلسات مختلفی برای اساتید دانشگاه در منزل خود برگزار کرد. در سال 1355 به دنبال اعتراض به يك استاد كمونيست دانشكده الهيات! به خاطر القاء تعالیم مارکسیستی در سر کلاس، اجباراً زودتر از موعد مقرّر بازنشسته شد. همچنين در اين سالها استاد شهيد با همكارى تنى چند از شخصيتهاى روحانى، «جامعه روحانيّت مبارز تهران» را بنيان گذاشت بدان اميد كه روحانيّت شهرستانها نيز به تدريج چنين سازمانى پيدا كند.
گرچه ارتباط استاد مطهرى با امام خمينى پس از تبعيد ايشان از ايران به وسيله نامه و غيره استمرار داشته است ولى در سال 1355 موفق گردید مسافرتى به نجف اشرف نموده و ضمن ديدار با امام خمينى درباره مسائل مهم نهضت و حوزه‏هاى علميّه با ايشان مشورت نمايد. پس از مرگ مشکوک آية اللّه سيّد مصطفى خمينى، فرزند ارشد امام خمینی و آغاز دوره جديد نهضت اسلامى، استاد مطهرى به طور فعال¬تری در خدمت نهضت قرار گرفت و در تمام مراحل آن نقشى اساسى ايفا نمود.
در دوران اقامت حضرت امام در پاريس، سفرى به آنجا نموده و در مورد مسائل مهم انقلاب با ايشان گفتگو کرد و در همين سفر، امام خمينى ايشان را مسئول تشكيل شوراى انقلاب اسلامى نمود. هنگام بازگشت امام خمينى به ايران مسئوليّت كميته‏ استقبال از امام را شخصا به عهده گرفت و تا پيروزى انقلاب اسلامى همواره در كنار رهبر انقلاب و مشاورى دلسوز و مورد اعتماد براى ايشان بود. استاد مطهری تنها هشتاد روز پس از انقلاب اسلامی در قید حیات بود تا اينكه در سه شنبه يازدهم ارديبهشت ماه سال 1358 در حالى كه از يكى از جلسات فكرى-سياسى بيرون می آمد، با گلوله گروه نادان و جنايتكار فرقان كه به مغزش اصابت نمود در تاريكى شب به شهادت رسید و امام و امّت اسلام در حالى كه اميدها به آن بزرگمرد بسته بودند، در ماتمى عظيم فرو رفتند.
در خصوص شخصیت و آثار فکری و قلمی استاد شهید مرتضی مطهری کتب و مقالات ارزشمند بسیار زیادی توسط اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی به رشته تحریر در آمده است که تاکنون بالغ بر 300 عنوان کتاب، 2000 مقاله علمی و تحلیلی و 50 عنوان پایان¬نامه به ثبت رسیده است. همچنین بخش عمده¬ای از آثار مکتوب استاد توسط اشخاص حقیقی و مراکز علمی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور به 30 زبان ترجمه شده اند که عناوین آنها به تفکیک زبان¬ها در بخشی تحت عنوان «کتاب¬های ترجمه شده» آمده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  درسهای زندگی
 

توصیه مقام معظم رهبری به جوانان در مورد اولویت انتخاب بین کار اجرایی و کار فرهنگی:

«کار اساسی عبارت است از هدایت»

   

مطالب جديد

مخاطب اول
شنبه, 22 مهر 1396
article thumbnailچند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه‌شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند؛ مخاطب اول؛ در...
آفت مدیران غیرانقلابی
جمعه, 14 مهر 1396
article thumbnailنگاه طعمه ای یا مسئولانه ی مدیران، از منظر مقام معظم رهبری؛ « گفتمان انقلاب اسلامی: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که...
article thumbnailرابطه قضا و قدر الهی و تفویض امور به اسباب و علل؛ اثر استاد شهید مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) از پیغمبر...

Developed in conjunction with Ext-Joom.com